BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vámháború: a WTO elé vitték az EU és Kína brandycsatáját

Az Európai Bizottság megelégelte Kína brandyvámját, és a Kereskedelmi Világszervezet elé tárta az ügyet. Kína döntése Franciaországra nézve hatalmas csapás, így ők teljes erőbedobással harcolnak Peking dömpingellenes intézkedései ellen.

Az Európai Bizottság hétfőn hivatalosan is a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé vitte Kína EU-s brandyimportokra kivetett ideiglenes dömpingellenes intézkedéseit. Franciaország kereskedelmi minisztériuma múlt hónapban jelezte, hogy együtt fog működni az Európai Bizottsággal: megtámadja Peking vámjait. Ezek a tarifák azután jelentek meg, hogy az EU dömpingellenes vámokat szavazott meg a Kínában gyártott elektromos járművekre.

Vámháború: a WTO elé vitték az EU és Kínai brandycsatáját
Vámháború: a WTO elé vitték az EU és Kína brandycsatáját / Fotó: Northfoto

Kína kereskedelmi minisztériuma szerint megkapták az EU konzultációs kérelmét, és a WTO szabályainak megfelelően fogják kezelni az ügyet. 

Az ideiglenes dömpingellenes intézkedéseket a kínai jogszabályok alapján, a hazai ipar kérésére, egy tisztességes és pártatlan vizsgálat után vezettük be. Ezek legitim kereskedelmi eszközök, amelyek teljes mértékben megfelelnek a WTO szabályainak

– állította a minisztérium.

Kína nehéz helyzetbe hozta a franciákat

Franciaország, amelynek gyártói – köztük az LVMH, a Rémy Cointreau és a Pernod Ricard – hatalmas mennyiségben exportálnak szeszes italokat az ázsiai országba, a brandyvámok egyik fő célpontjaként van megjelölve. Ez részben azért történt, mert Párizs hangosan támogatta a bizottság erőfeszítéseit a hazai elektromosjármű-piac védelme érdekében. Emmanuel Macron francia elnök korábban „tiszta megtorlásnak” nevezte Kína intézkedéseit – írja a Reuters.

Kína az Egyesült Államok után a második legnagyobb exportpiac a konyak számára, és az iparág legjövedelmezőbb piaca.

A francia brandy kínai exportja tavaly elérte az 1,7 milliárd dollárt, és a kínai brandyimport 99 százalékát tette ki. Eközben a Hennessy vizsgálja annak lehetőségét, hogy Kínában palackozza a konyakot, ami miatt múlt héten több száz munkás sztrájkolt a cég délnyugat-franciaországi üzemében. A Rémy pedig jelezte, hogy árat emel Kínában, és költségcsökkentéseket hajthat végre olyan területeken, mint a gyártás és a reklámköltségek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.