A bushcraft a szakirodalom szerint a természeti környezetünk által biztosított erőforrások felhasználásának művészete a szabadban való túléléshez. Ahhoz, hogyan csiholjunk tüzet, vagy el tudjunk ejteni egy állatot, esetleg megállapíthassuk, melyik bogyós gyümölcsöt ehetjük meg „büntetlenül”, ha úgy hozza a szükség, már rengeteg tanfolyam áll rendelkezésünkre, kezdve a pár tízezer forinttól közel kétmillióig.
A túlélés szabályainak elsajátítása során megtanulhatunk a különböző időjárási körülményekhez alkalmazkodni, és a környezeti tényezőket hasznunkra fordítani. Ehhez azonban alapos felkészültség szükséges, a szakemberektől különböző bushcrafttanfolyamok, programok során gyakorolhatjuk a fontos szükségletek beszerzését és használatát.
Ilyen szükségletek lehetnek:
Ezek mellett a tájékozódási ismeretek folytonos fejlesztése is szerves elemét képezi a túlélési technikáknak. Magyarországon több közösség is folytat bushcrafttevékenységet, erre hazánk erdei kiváló helyszínnek bizonyulnak.
Itthon többféle tanfolyam is fellelhető a neten. A Bükki Nemzeti Parkban található Karancs-Medves Tájvédelmi Körzet gyönyörű vidéke kiváló helyszín a könnyebb túrára vágyóknak: ezen a tanfolyamon hangsúlyozták, hogy ez a bushcraft workshop egy bevezető szintű programsorozat,
nem a világvégére készülve, hanem nyársat farigcsálva, beszélgetve és jó ízű vacsorát készítve a cserkészet, táborozás alapjait elmélyíteni vágyóknak.
Állításuk szerint a hétvégén meg lehet tanulni tájékozódni a vadonban, menedéket építeni, ha a körülmények rosszra fordulnak, esőben tüzet rakni.
Egy ilyen kurzus sok mindent magában foglalhat: alapvető biztonságos késhasználat, különböző tűzgyújtási technikák, menedéktípusok, nyílt tűzön főzés, hasznos tábori kiegészítők készítése, legfontosabb növények felismerése és hasznosítása, víztisztítás, felszerelések ismerete, navigáció, csomózás. A tanfolyam 35 ezer forint, de ez csak részvételi díj, nem tartalmazza az étel, a felszerelés és az utazás költségeit.
Egy másik vállalkozás a Bakonyban tart 4 vagy 8 órás családi képzést maximum 6 fő részére, ahol professzionális vezető tanítja meg a résztvevőket arra, hogy magabiztosan és hatékony tudással felvértezve tudjanak minden körülményt megteremteni az erdő sűrűjében a túléléshez.
Itt a privát vezető oktatása tartalmazza többek között a tájékozódást térképpel vagy anélkül alapszinten, tűzgyújtást, csomózási technikák elsajátítását, kés és balta használatát, természetes menedék kialakítását.
A 4 órás túra ára 80 ezer, míg a 8 órásé 125 ezer forint.
Felszerelést – bár szükség esetén kést, tűzgyújtó eszközt tud a vezető biztosítani –, megfelelő ruházatot és élelmet itt is érdemes hozni magunkkal.
A legnagyobb brit bushcrafttal foglalkozó vállalkozás honlapján rengetegféle csomag közül választhatnak az érdeklődők: a legnépszerűbb kurzus nyolcórás, és a túléléshez szükséges alapvető készségeket fedi le, valamint a túlélés négy fő elvén alapul:
Az ára 57 700 forint, Oxfordshire-ban található, és csak 18 éven felüliek vehetnek rajta részt. Íjkészítő workshop is van 27 800 forintért, ha valaki a vadonban ragad, nagyobb állatot is el tudjon ejteni. A legnépszerűbb túlélőképzésük ára 141 ezer forintnyi angol fontba kerül, egy egész hétvégét ölel fel, és a fentiek mellett megtanulhatunk tájékozódni a csillagokból, valamint többféle tűzgyújtási és víztisztítási módszert is elsajátíthatunk.
A Woodland Ways 10 napos tanfolyama azoknak készült, akik már ismerik a bushcraft rejtelmeit, de még egy szinttel feljebb akarnak lépni. Egy ilyen képzés már közel félmillió forintba kerül, és fokozatosan csökkenti a modern felszerelések és élelmiszerek használatát, hogy a tanfolyam végére kizárólag természetes anyagokat használjon a jelentkező.
A legextrémebb árú kurzus, amit találtunk, közel 1,7 millió forintba kerül,
de ezért az árért a kínálat is prémium: 17 hétvégi tanfolyamból és 3 egynaposból áll, összesen 2 év alatt végezhető el, és ez már a legelszántabb profiknak és túlélni vágyóknak való képzés. Akik ezt elvégezték, rendszerint oktatónak mennek utána.
A legfontosabb magyar és külföldi oldalakat megnézve megállapíthatjuk, hogy a bushcraft kevés eszközt használ. Ezek közül is a legfontosabb a kés, szinte el sem érdemes indulni nélküle. Ha valakinek nincs pénze drága, többfunkciós kést venni, elég lehet egy egyszerű, megbízható zsebkés a finomabb munkához, és kisbalta az ágak felaprításához. Szintén nagyon fontos egy jó fényerővel felszerelt fej- vagy zseblámpa, természetesen jó, ha van nálunk tartalék elem is. A sütéshez elég egy sütőrács, mert kevés helyet foglal, erre pedig rá lehet tenni egy hőálló edényt, melyben vizet vagy ételt tudunk melegíteni.
Egy profi túrazsákjában elsősegélykészlet, viharálló gyufa, fertőtlenítőszer, valamint esőkabát is helyet kap.
Összefoglalván elmondhatjuk: a bushcraft nemcsak a túlélésre összpontosít, hanem arra is, hogyan lehet a természetben kényelmesen és fenntarthatóan élni, tisztelettel kezelve azt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.