BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderült, mik lehetnek Donald Trump legelső intézkedései

Donald Trump hatalomra kerülésével azonnal visszavonná Joe Biden fosszilis energiahordozókat érintő környezetvédelmi intézkedéseit. Januártól nőhet az amerikai LNG-export és az olajfúrások száma az Egyesült Államokban. Donald Trump csapata már készíti a tervet, hogyan érhetik el ezt minél előbb, akár energetikai vészhelyzet kihirdetésével.

Donald Trump csapata új energiaügyi szabályozások előkészítésén dolgozik. A cél, hogy Trump január 20-i elnöki hivatalba iktatása után mihamarabb el lehessen azokat fogadni és életbe léptetni. A tervek szerint visszavonnák az új gázkitermelés exportjának tilalmát, amelyről Joe Biden jelenlegi demokrata elnök rendelkezett környezetvédelmi szempontok miatt. Trumpék jóváhagynák az új földgázkészletek cseppfolyósított (LNG) formában való kivitelét, és egyúttal felpörgetnék az olajfúrásokat Amerika partjainál és szövetségi földeken. Várhatóan mindkét energetikai termék kapcsán felgyorsítják a folyamatban lévő engedélyek megadását – állította két, a terveket ismerő személy a Reuters hírügynökségnek.

US President Donald Trump tours Cameron LNG
Donald Trump az energetikai vészhelyzet kihirdetésének ötletét sem veti el / Fotó: AFP

Az új szabályozás lehető legkorábbi életbe léptetésének terve arra mutat, hogy az olaj- és gázkitermelés a bevándorlás mellett a leendő Trump-kormány legfontosabb pontjai lesznek. A politikus ezeket az elnökválasztási kampányban megígérte.

Donald Trump tervei közt szerepel az is, hogy

hatályon kívül helyezi demokrata elődje néhány kulcsfontosságú klímatörvényét, például az elektromos járművekre vonatkozó adókedvezményeket és az új tiszta erőművi szabványokat, amelyek célja a szén és a földgáz fokozatos kivonása a gazdaságból.

Biden négy éve, amikor átvette Trumptól a hatalmat, az első napon visszavonta a Keystone csővezeték építésének engedélyét környezetvédelemi szempontok miatt. Trump most, mintegy szimbolikus intézkedésként, újból megadná azt. A tervek szerint a csövön kanadai olajat szállítanak majd az Egyesült Államokba.

Trump azt is ígérte, hogy hivatalba lépésének első napján energetikai vészhelyzetet hirdet,

ami segíthet, hogy a fenti intézkedéseket a kongresszus jóváhagyása nélkül, egy személyben meghozza.

A megválasztott elnök mindemellett felszólítaná a törvényhozói testületet, hogy fordítson forrást a vészhelyzeti tartalékként szolgáló stratégiai kőolajkészlet feltöltésére. Ezt ugyanis Biden kormányzata kimerítette az infláció ellensúlyozására. A tárolók feltöltése növelné a rövid távú olajkeresletet és ösztönözné az amerikai kitermelést. Az intézkedés azt is jelenti, hogy esni fog az olaj ára

LNG-üzem az amerikai Louisianában / Fotó: AFP

Trump várhatóan nyomást gyakorol majd az energiaügyi felügyelőszervezetre, a párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökségre (IEA) is: ha a szervezet nem foglal el olajpártibb álláspontot, akkor az Egyesült Államok megvonja tőle a finanszírozást.

A Biden-kormány egyébként több szárazföldi olajfúrási engedélyt hagyott jóvá, mint Trump korábban. Amerika szövetségi tulajdonú területein rekordot ért el az olajkitermelés 2023-ban, míg a gázkitermelés 2016 óta a legmagasabb szintet. A szövetségi területeken a kitermelés a teljes amerikai olajtermelés mintegy 25 százalékát adja, ami a földgáz esetében 12 százalék.

Amerika a világ legnagyobb földgázkitermelője, és 2022-ben, az ukrajnai háború fokozódásával az első számú LNG-exportőrré vált – mutatott rá a hírügynökség energiaügyi minisztériumi adatokra hivatkozva.

Szimpátia: az amerikaiak többségének tetszik Trump kormányzást előkészítő munkája

Az adatok szerint a megválasztott amerikai elnök nem csinálja rosszul.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.