BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ciprus a NATO védelmét kéri

Újabb európai uniós ország lenne a NATO tagja. Ciprus államfője erről már októberben egyeztetett Joe Biden jelenlegi amerikai elnökkel, Donald Trumphoz közel álló szenátorokkal, valamint a NATO főtitkárával. Az érintettek pozitívan fogadták a szándékot, azonban a szigetállamnak még sok a teendője, mire a katonai-védelmi szövetségbe beléphet.

Ciprus fontolgatja csatlakozását a NATO-hoz a Kathmerini című görög lap szerint. Október végén Nikosz Hrisztodulidesz ciprusi elnök és Joe Biden amerikai elnök találkozóján megvitatták azt a tervet, amelynek alapján fokozatosan közeledhetne a szigetország a világ legerősebb katonai szövetségéhez. Ciprus közeledését Washington már jóváhagyta, amit az új amerikai elnökhöz, Donald Trumphoz közeli szenátorok is támogattak – számolt be a 24.hu hétfőn.

 Nikosz Hrisztodulidesz ciprusi elnök és Joe Biden amerikai elnök
nato
csatlakozás
 Nikosz Hrisztodulidesz ciprusi és Joe Biden amerikai elnök október végén a Fehér Házban egyeztetett / Fotó: AFP

Hrisztodulidesz október 30-án látogatott a Fehér Házba, ott mutatta be a tervét az amerikai elnöknek. A görög újság úgy tudja, hogy Washington örömmel fogadta a szándékot, a bemutatott dokumentumot pedig „részletesnek, jól átgondoltnak és hosszú távú tervezésnek” tartotta. 

A Kathimerini amerikai tudósítója elmondta, hogy Ciprus kormánya Mark Rutte NATO-főtitkárnak is bemutatta a tervet Budapesten, az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójakor.

Hrisztodulidesz állítólag 

prioritásként kezeli Ciprus és a NATO kapcsolatának formalizálását, aminek eléréséhez először a ciprusi görög-török problémára kell megoldást találni.

A NATO-ba ugyanis csak olyan országot vesznek be, amelynek nincs határvitája, és az egész területén erőszakmonopóliuma van. Ukrajna például ezért áll fényévekre a csatlakozástól.

A Cyprus Mail arról ír, hogy a Ciprusi elnöke arra kérte Washingtont, járuljon hozzá a szigetállam védelmi képességeinek és eszközeinek a NATO-szabványokhoz való modernizálásához. Ciprus egyúttal védelmi felszereléseket vásárolna az Egyesült Államoktól, és a hadserege tagjait amerikai akadémiára küldené továbbképzésre egy többéves megállapodás keretében.

Az Egyesült Államok kulcsfontosságú szereplő a 32 tagállamot tömörítő, kollektív védelmi szervezetben, mivel a költségek döntő hányadát és így a döntéseket is ő hozza. Legutóbb Finnország és Svédország csatlakozott a katonai szövetséghez az ukrajnai orosz agresszió 2022-es fokozódása után.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.