A kormány teljesítette a 21 intézkedésből álló Új gazdaságpolitikai akcióterv első pontját, mivel létrejött a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek hároméves bérmegállapodása a minimálbér és a garantált bérminimum tekintetében. Ennek eredményeként a minimálbér 2025-ben 9 százalékkal, 290 800 forintra, 2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedik. A kormány a bérmegállapodással érdemben hozzájárul a jövedelmek vásárlóerejének növeléséhez, valamint ahhoz, hogy a gazdasági bővülés eredményeiből a társadalom lehető legszélesebb köre részesüljön – írta hétfői közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A tárca kiemelte, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum tekintetében átfogó hároméves bérmegállapodás jött létre a versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) tagjai, vagyis a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, valamint a kormány között. A történelmi megállapodás aláírására Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében került sor.
Az NGM szerint fontos célkitűzés, hogy a konjunktúra helyreállítása bevonó jellegű legyen, a társadalom és gazdaság lehető legszélesebb köre részesüljön belőle, különösen a magyar munkavállalók és a családok. Ennek megfelelően a minimálbér 2025-ben 9 százalékkal, 290 800 forintra emelkedik. A béremelés dinamikájának követnie kell a gazdasági és vállalati hatékonyság mutatóinak növekedését, ezért
Így 2027-ben a minimálbér eléri az arra az évre várható rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát.
Mindezek mellett a VKF tagjai a garantált bérminimum jövő évi emelésében is megállapodtak, így annak mértéke 2025-ben 7 százalékkal, 348 800 forintra fog növekedni. A kormány a bérmegállapodás biztosítása érdekében segíti azon munkáltatókat, akik minimálbérrel foglalkoztatnak munkavállalókat. Nekik csúsztatva kell majd fizetniük a megnövekedett szociális hozzájárulási adót, tehát 2025-ben a 2024-es, 2026-ban a 2025-öst, míg 2027-ben a 2026-os értéknek megfelelően kell befizetniük.
A tárca emlékeztetett, hogy a bérnövekedési pálya sikeres megvalósításához a munkáltatók termelékenységének és hatékonyságának további növelésére van szükség. Ezért a kormány az skcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor program keretében mintegy 1410 milliárd forinttal támogatja a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését, növekedését.
A megállapodás garantálja, hogy jövőre is nagymértékben emelkedjen a fizetések vásárlóereje, hiszen a minimálbér 2025-ös 9 százalékos emelkedése és a dinamikus bérnövekedés jócskán meghaladhatja a várhatóan 3-4 százalékos infláció mértékét. A bérek tartós és érdemi emelkedése hozzájárul a fogyasztás bővüléséhez, ezáltal pedig ahhoz, hogy a magyar gazdaság 2025-ben 3 százalék feletti növekedést érjen el.
A kormány a jövedelmek vásárlóerejének növelését további intézkedésekkel, a munkáshitelprogram elindításával és a gyermekek után járó családi adókedvezmény megduplázásával is támogatni fogja. A cél az, hogy a közeljövőben a minimálbér ezer euróra, míg az átlagkereset egymillió forintra emelkedjen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.