A Dunaferr-botrányért felelős indiai Liberty Steel Lengyelországban sem teljesítette vállalásait, ezért Varsó egy állami Weglokoks céggel sietett a kohó segítségére. Lóga Máté gazdaságstratégiáért, iparért, pénzügyi forrásokért és makrogazdasági elemzésért felelős államtitkár kijelentette: a magyar kormány a dolgozók anyagi biztonságát részesíti előnyben, a vállalat jövője pedig a felszámolón múlik – írta az ATV.
A czestochowai kohászati társaság állítólagos államosítása – és az eset párhuzamai a Dunaferr-üggyel – Dunaújváros jobbikos polgármesterét, Pintér Tamást is megihlették, aki hasonló lépéseket követelt a magyar kormánytól:
Mi sem kérünk mást, mint azt, amit a lengyelek megtettek. Bízom benne, hogy a jó példa ragadós lesz, és megfogadja azt a magyar kormány is, már csak azért is, mert korábban többször is megígérte az állami kézbe vételt
– írta a politikus a Facebook-oldalán.
A Nemzetgazdasági Minisztérium azonban tisztázta az ügy körül kialakult valótlanságokat.
Lóga Máté kijelentette: véleménye szerint hergelés és hazugság keveredik az ügyben, Lengyelországban ugyanis nem államosítottak semmilyen üzemet. A valóság ezzel szemben az, hogy Varsó létrehozott egy vállalatot, amely ideiglenesen bérbe vette az ipari területet a felszámolótól.
„Egy felszámolási eljárás zajlik, amiben a felszámolónak van döntési jogköre arra vonatkozóan, hogy melyik potenciális befektetőnek tudja eladni, vagy hasznosításra adni a területet, és ezen keresztül hogyan tudja a korábbi hitelezőket a leginkább megfelelő módon kompenzálni a korábbi veszteségeiért” – magyarázta az államtitkár.
Lóga a dunaújvárosi eset kapcsán hangsúlyozta, hogy a magyar kormány az elmúlt időszakban számtalan alkalommal és több milliárd forint értékben nyújtott segítséget a vállalat számára.
Emellett kiemelte, hogy a Bérgarancia Alappal lehetővé teszik, hogy az ott dolgozó emberek maradéktalanul megkapják a havi juttatásaikat, és ne váljanak földönfutóvá az indiai cég kudarca miatt.
Az államosítással kapcsolatos javaslatokat azonban az államtitkár elutasította.
A felszámolóval együtt fogunk dolgozni, az erről szóló törvények betartása a prioritás, így a munkájukat sem akadályozni, sem befolyásolni nem fogjuk. Mi a dolgozók ellátására fogunk fókuszálni
– jelentette ki Lóga Máté.
A Bérgarancia Alapból eddig összesen 3500 érintett munkavállaló kapta meg a fizetését, amire a kormány mintegy kétmilliárd forintot különített el.
Fellélegezhetnek a Dunaferr dolgozói, megvan, ki fizette ki a bérüket
A kormány kifizette a Dunaferr dolgozóinak bérét a tulajdonos helyett, amivel több ezer család megélhetése rendeződött. A kormány kétmilliárd forintot különített el a bérrendezésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.