Őzpusztulásra lettek figyelmesek az elmúlt időszakban a Dél-Alföldön, okait debreceni és budapesti laborokban vizsgálják az elhullott állatokból vett minták alapján – írja a Deol.
Soós László, a Maros-Csongrád Tájegység fővadásza elmondta:
a két-három éve megjelent probléma lényegében Békés, Csongrád-Csanád vármegye keleti felét, valamint Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Hajdú-Bihar vármegyét is érinti.
A vérmintákban a műtrágyákból származó nitrit- és nitrátmérgezés, a rágcsálóirtó szerek miatti esetleges vérzékenység, valamint a betiltott növényvédő szerekből származó klórozott szénhidrogének nyomait keresik. Ám Soós László szerint a helyzet ennél jóval összetettebb:
valószínűleg számos tényező együttes hatása felelős az őzpusztulásért.
Hozzátette: egészen biztos, hogy sok tényező összeadódott az elmúlt két évben. Az őz pákosztos állat lévén gyors emésztésű, naponta többször táplálkozik, és változatos étrendet keres. Soós László szerint a rendszert összességében kell vizsgálni, amelynek egyik kis szelete a vadgazdálkodás.
Csongrád-Csanád vármegyében a 2000-ben 14 240-re becsült egyedszám 2022-re megduplázódott, majd a 29 ezres állomány mostanra 24 ezerre esett.
Ez két év alatt 20 százalékos csökkenés.
A Dél-Alföldön hatvan-hetven éve jelent meg az őz, amely birtokba vette a mezőgazdasági területeket. Az állomány védelme érdekében a természetes élőhelyeket – részben pályázati forrásokból – folyamatosan fejlesztik: csendereseket telepítenek, itatókat helyeznek ki, vadföldeket művelnek, és gyérítik a ragadozókat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.