BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Virtual,Up,And,Down,Arrow,And,Stock,Market,Graph,With, eszkaláció, tőzsde, nyugat,

Kötvény vagy részvény? – ezzel lehetett nagyot kaszálni

Hiába szívtak fel újabb, közel 175 milliárd dollárnyi friss befektetést, októberben megtorpant a tőzsdén kereskedett alapok (ETF) vagyonának bővülése. A befektetők leginkább a részvényes termékeket keresik, de most azok jártak jól, akik a kötvény-ETF-eket választották.

Megtorpant a világszerte népszerű befektetési forma vagyonának gyarapodása októberben a mostohán alakuló hozamok következtében. A tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) globális eszközértéke szűk 1 százalékkal 13 778 milliárd dollárra apadt az LSEG Lipper legfrissebb kimutatása szerint.

ETF, befektetés, kötvény, részvény, Virtual,Up,And,Down,Arrow,And,Stock,Market,Graph,With, eszkaláció, tőzsde, nyugat,
Megtorpant a globális ETF-piac bővülése októberben, de a kötvényes eszközökkel jól jártak a befektetők / Fotó: Shutterstock

A magyar GDP hatszorosa mozdult meg idén az ETF-piacon

A kisebb visszaesés a leforduló piaci hozamok számlájára írható, összességében 283 milliárd dolláros árfolyamveszteséget okozott az eszközosztályban. Az ETF-ek ennek ellenére továbbra is mágnesként vonzzák a kisbefektetők és az intézményi szereplők pénzét: a hónapban újabb 174 milliárd dollárt vásároltak ilyen termékekből a piaci szereplők.

A befektetés népszerűségét jól mutatja, hogy idén tíz hónap alatt már 1236 milliárd dollár tőke érkezett a szektorba, ami közel hatszorosa Magyarország tavaly megtermelt GDP-jének. A globlis ETF-piac mérete pedig mintegy fele a világ vezető gazdasága, az Egyesült Államok éves GDP-jének.

Fókuszban a részvények, nyerőben a kötvények

A befektetők célkeresztjében októberben is 

  • a részvény-ETF-ek voltak, ezekből értékesítették a forgalmazók messze a legnagyobb, 113,4 milliárd dolláros tételt. 
  • A kötvényes termékekbe 45,1 milliárd dollár érkezett, 
  • míg az alternatív ETF-ekbe 7,5 milliárd dollárt fektettek. 
  • Az árupiaci kategóriában 4,6 milliárd dollárnyi új befektetést kötöttek le, 
  • pénzpiaci eszközökből 2,1 milliárd dollárra, 
  • vegyes ETF-ekből pedig 1,3 milliárd dollárra mutatkozott igény.

A részvényes termékek összvagyona a jókora beáramló tőke dacára is 1 százalékkal karcsúsodott a negatív havi tőzsdei hozamok következtében, a kötvényes portfóliók viszont kifejezetten jól teljesítettek, és 11 százalékos gyarapodást tudtak felmutatni, miközben az árupiaci és a pénzpiaci ETF-ek vagyona is jelentősen nőtt az árfolyam-emelkedés és a friss megtakarítások együttes hatásaként.

Amerika az élen

Ami a friss befektetések földrajzi megoszlását illeti, a legnagyobb piacnak számító Észak-Amerikában bejegyzett termékekből 127,2 milliárd dollárnyit értékesítettek, ezen belül is az Egyesült Államok 120 milliárd dollárral járult hozzá a bővüléshez. Az európai ETF-ekbe 30,9 milliárd dollár friss tőke érkezett, amelyen a kontinens két központjának számító Írország és Luxemburg osztozott döntően.

Az ázsiai és a csendes-óceániai térség tőzsdén kereskedett alapjai 16 milliárd dollár megtakarítást szívtak fel egyetlen hónap alatt, míg a latin- és dél-amerikai térség, valamint Afrika együttesen is mindössze 200 millió dolláros tételt tud felmutatni.

 

A befektetési szolgáltatók között a globális piacvezető BlackRock ezúttal sem talált legyőzőre, az amerikai eszközkezelő ETF-jei 44,1 milliárd dolláros pénzbeáramlást regisztráltak. Ezt még csak megközelíteni sem tudta a Vanguard, amely 31,8 milliárdos friss befektetéssel érkezett meg a második helyre októberben. A harmadik legkedveltebb szolgáltatónak az ugyancsak amerikai State Street Global Advisors bizonyult 13,8 milliárd dollárnyi friss tőkével.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.