BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elstartol a 4iG martonvásári műholdprogramja

Husat néven műholdprogramot indít a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. A beruházás helyszíne Martonvásár, az elképzelésekről a Világgazdaság májusban már részletesen beszámolt. A műholdakat 2032-ig tervezik pályára állítani.

Bemutatta stratégiai jelentőségű, Husat nevű műholdprogramját a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt., amely a 4iG Nyrt. kizárólagos tulajdona. A tőkepiaci bejelentés szerint ez a legnagyobb magánkezdeményezésű és -finanszírozású projekt a kelet-közép-európai régióban. A Husat keretében a 4iG S&D egy geostacionárius pályán keringő távközlési műholdat (Hugeo), valamint további nyolc alacsony Föld körüli pályán keringő, nagy felbontású, VHR1 földmegfigyelési műholdat (Huleo) tervez pályára állítani 2032-ig, és a műholdak élettartama során üzemeltetni. A Huleo konstellációban hat elektrooptikai (Hueop) és két szintetikus apertúrájú radar- (Husar) műhold kering majd.

műhold
Májusban már bemutatták a magyar műholdprogramot / Fotó: Nagy Norbert

A 4iG S&D az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdakat a 2026-ra elkészülő, Remred Zrt.-vel alapított martonvásári központjában állítja elő, a geostacionárius műholdat pedig nemzetközi partnerrel gyártatja. A Hugeo és az első Hueop műhold 2028 év végéig állhat szolgálatba. A tervekről a Világgazdaság májusban részletesen beszámolt.

A Husat keretében a kövekező főbb szolgálgatásokat kínálja a társaság:

  • földmegfigyelés,
  • adatfeldolgozás,
  • telekommunikáció.

A Husat programban részt vesz a 4iG csoporthoz tartozó Hungaro DigiTel Távközlési Kft. és a Remred Technológia Fejlesztő Zrt.

A hírről ma reggel írt a Telex is, idézve Sárhegyi Istvánt, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. vezérigazgatóját. A vezérigazgató elmondta, hogy a tervek szerint a 4iG nemsokára megépülő martonvásári létesítményében nagyjából mindent tudnak majd, ami egy műhold tervezéséhez, összeszereléséhez kell, valamint a csoporton belül kiépülnek a műholdak működtetéséhez és az adatok elemzéséhez szükséges kompetenciák. „A cél az, hogy a tervezés fázisától kezdve a gyártáson és az integráción át a tesztelésig, majd pedig az üzemeltetésen át egészen az adatfeldolgozásig és annak értékesítéséig mindent lefedjünk, egy dolgot kivéve, a felbocsátást.” 

Kellett egy magyar cég a műholdiparban 

A holding vezérigazgatója szerint a védelmi iparban vannak állami entitások, nagyvállalatok, nemzetközi vegyes vállalkozások és kkv-k, a magyar űriparban viszont még ennyi sincs, ezért van szükség egy olyan magáncégre, mint a 4iG Űr- és Védelmi Zrt. Sárhegyi szerint a magyar űrkutatás erős, vannak jó kutatóintézeteink, egyetemeink több évtizedes know-how-val és eredményekkel, de űripara eddig Magyarországnak nem nagyon volt.

„Azt látjuk, hogy a magyar piacon van helye egy nagyvállalatnak. Ha megnézzük a nemzetközi űr- és védelmi ipari szektorokat, az állam és a kkv-k mellett mindenhol megjelennek a nagyvállalatok is. Erre példa Izraelben az Elbit, Franciaországban az Airbus, Németországban a Rheinmetall” – mondta Sárhegyi. A Rheinmetall egyébként 2021-ben közös leányvállalatot hozott létre a 4iG-vel. „Ezeknek és nekünk is az a célunk, hogy kihasználjuk a nagyvállalati gravitációs erőt, nagy projekteket tudjunk bevonzani ezeken a területeken, és ezen keresztül növelni a magyar ökoszisztémát. Nekünk elemi érdekünk együttműködni a kkv-kkal, a kutatóintézetekkel és az egyetemi szférával.”

A 4iG űr- és védelmi ipari portfóliójának része a Rotors and Cams Zrt., a RAC Antidrone Zrt., a Hungaro DigiTel Kft., a Spacecom Ltd., a CarpathiaSat Zrt., valamint a Remred Zrt. A 4iG üzleti-kereskedelmi tevékenységét és infrastruktúra-üzletágát tavaly novemberben választották ketté. 

A 4iG részben a már meglévő infrastruktúra felhasználásával a létező egy mellé egy másik földi állomást is tervez a Hungaro DigiTel Kft.-vel, amelyben 2021 nyarán 75 százalékos többségi tulajdont szerzett.

Cél még az is, hogy az adatfeldolgozást is a holdingon belül tartsák.

A martonvásári műholdgyárban maximum négyszáz kilogramm tömegű műholdakat lehet majd gyártani. A telephelyen nemcsak saját műholdak készülnek majd. Mivel a 4iG elsősorban űripari szereplő szeretne lenni, a piac felé is nyitja a létesítményt. A Remred a legnagyobb űrmérnökséggel rendelkező magyar űripari vállalat, beszállítója többek között az ESA-nak, a NASA-nak és a Japán Űrügynökségnek (JAXA) is.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.