Kína hétfőn elindította a Lijian-1 Y5 hordozórakétát 15 műholddal a fedélzetén. Köztük egyet Omán megbízásából állított pályára a Kinetica 1 néven is ismert rakéta. Az ománi szatellit célja, hogy adatokat gyűjtsön az éghajlati és földrajzi kutatásokhoz.
Ez az első alkalom, hogy egy kínai kereskedelmi űrvállalkozás, a CAS Space más nemzetközi szereplőnek nyújt hasonló szolgáltatást. A 30 méter hosszú, 2,65 méter átmérőjű és 135 tonna Lijian-1 több mint két éve, 2022 júliusában végezte el első küldetését. A maival együtt összesen öt kilövést teljesített, és eddig 57 műholdat állított pályára.
A Xinhua szerint az indítás a kínai kereskedelmi rakéták fejlődését és nemzetközi versenyképességét hivatott megerősíteni. Az Egyesült Államok még mindig éllovasnak számít a globális versenyben az űripar területén, azonban a távol-keleti országok szerepe egyre jelentősebb. Peking nem sajnálja a pénzt, és milliárdokat fektet űrprogramjába.
Az elmúlt években fokozódott az űrkutatási verseny: a műholdak mellett Kína és az Egyesült Államok is szemet vetett a Hold potenciális ásványkincseire. Kína egyelőre le van maradva az Egyesült Államok mögött tapasztalatban és technológiában, miután az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) legutóbb 1972-ben küldött embert a Holdra, és az amerikai űrhajósok 2026-ban várhatóan visszatérnek az égitestre.
Kína két rakétát küldene a Holdra 2030-ig: az egyik az égitest felszínén landoló leszállóegységet, a másik asztronautákat és űrhajót szállítana. Mindkét rakéta belépne a Hold pályájára, és a sikeres dokkolást követően az űrhajósok leereszkednének az égitest felszínére. Ennek érdekében egy teljesen új hordozórakétát, űrhajót, leszállóegységet és holdjárót is fejlesztenek.
Martonvásár lesz a magyar űripar fellegvára – a 4iG építi majd a műholdakat
Űrtechnológiai gyártóközpontot épít Martonvásáron a 4iG. A beruházást a cég a technológiai és űripari holdingvállalatához tartozó Remred Zrt.-vel közösen valósítja meg. Az üzem alapkövét már le is rakták. Az űrtechnológiai gyártóközpont 2026-ban kezdheti el a magyar műholdak építését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.