BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Valami megmozdulhatott, már Putyin tűzszüneti feltételei szivárognak ki

Minden területet megtartana Oroszország, míg Ukrajnának vállalnia kellene a semlegességet. Putyin feltételei szinte biztos, hogy az ukránok számára elfogadhatatlanok.

Vlagyimir Putyin nyitott arra, hogy tűzszüneti megállapodásról tárgyaljon Donald Trump amerikai elnökkel, de kizárt, hogy a meghódított területek túlnyomó többségéről lemondjon, vagy épp beleegyezzen Ukrajna esetleges NATO-tagságába öt, a Kreml gondolkodását ismerő forrás szerint.

Vlagyimir Putyin, tűzszünet, béke
Az orosz békefeltételek gyakorlatilag Ukrajna megadását jelentik / Fotó: AFP

Trump békét ígért, miközben Oroszország nyerésre áll

Donald Trump megválasztott amerikai elnök a kampány során gyors békét ígért, ám az oroszok által meghatározott feltételek aligha elfogadhatók Kijev számára. Bár a konfliktus befagyasztásába a Kreml beleegyezne a jelenlegi frontvonalak mentén a Reuters információi szerint, cserébe Ukrajna NATO-ambícióinak feladását várná, és NATO-országoktól érkezett békefenntartók jelenlétét sem fogadná el az országban. 

Moszkva nyitott lehet biztonsági garanciák biztosítására, ám azokkal Ukrajna már a 2022. februári orosz invázió előtt is rendelkezett, és láthatóan semmit sem értek.

Kijev ráadásul szeretné az ország egésze felett visszanyerni szuverenitását, és a nyilvánosság előtt legalábbis azt az álláspontot hangoztatja, hogy nem hajlandó területi engedményekre. Ráadásul Oroszország hivatalosan magához csatolt négy ukrán régiót, melyek egészét azonban nem ellenőrzi. Oroszország emellett az ukrán haderő nagyságának korlátozását is várná, ami megint csak felveti, hogy egy ilyen békemegállapodás mennyire lehetne tartós, és abban mennyire bízna az ukrán vezetés.

Az elfoglalt területeket Oroszország nem adná vissza, de hajlandó biztonsági garanciákról tárgyalni

Oroszország területi engedmények terén csak Harkiv és Mikolajiv megyékből vonulna ki, ahol nem birtokol nagyobb területeket. Oroszország jelenleg a Krím félszigettel – melyet 2014-ben foglalt el – is számolva Ukrajna területének 18 százalékát, több mint 110 ezer négyzetkilométert ellenőriz. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint hazája nem fogadna el olyan békemegállapodást, melynek keretében orosz csapatok maradnak Ukrajnában, míg Putyin szerint a megállapodásnak figyelembe kell vennie a csatatéren kialakult realitásokat. 

A tűzszünet megkötését bonyolítja az is, hogy Joe Biden távozó amerikai elnök engedélyezte, hogy amerikai ATACMS rakétákat vessenek be oroszországi célpontok ellen.

A Szovjetunióból 1973-ban kivándorolt, ám Oroszországban továbbra is jó kapcsolatokkal rendelkező szakértő, Dimitri Simes szerint tűzszünetet kötni viszonylag gyorsan lehetséges, ám mind a két fél biztonsági aggályait kezelő megállapodást már jóval nehezebb, hiszen a két fél álláspontja között óriási szakadék tátong. Egy orosz tisztviselő szerint a kérdés az, hogy hogyan lehetséges Ukrajna számára olyan biztosítékokat adni, hogy az ne vesse fel a Nyugat és Oroszország között a közvetlen konfliktus lehetőségét.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.