Októberben 5,88 százalékot tett ki a munkanélküliek aránya Szlovákiában, ami az jelenti, hogy az ország függetlensége, azaz 1993 óta nem volt ilyen alacsony szinten a munkanélküliség – közölte Erik Tomás munkaügyi miniszter.
A munkaképes, produktív korúakra vetítve 4,5 százalékos a mutató. Az 5,4 milliós országban 163,8 ezer munkanélkülit tartanak nyilván, és már egyetlen járásban sem mérnek 10 százalék feletti munkanélküliséget, még a tartósan gyenge számokat produkáló, a Magyarországgal határos Rimaszombatiban sem.
Összehasonlításképpen: 2002 januárjában, azaz 22 éve még 20,85 százalékos volt a munkanélküliségi ráta 564 ezer fővel. Tomás szerint a helyzet javulásához több minisztériumi és uniós projekt is hozzájárult. E programok segítségével 7800 új munkahelyet sikerült kialakítani, többségében 29 év alattiak számára. További 40 ezer embert készítettek fel a munkaerőpiacon való elhelyezkedésre, közülük sokan már dolgoznak. A minimálbér gyors növekedése is jótékony hatást gyakorol az eredményre.
A minimálbér az idei 750 euróról 2025-ben 816-ra, majd 2026-ban várhatóan 900 euróra nő, 2027-ben pedig már megközelíti az ezer eurót (970).
Az egyértelmű javulás ellenére
Szintén gondot jelent, hogy míg a munkanélküliek zöme keleten él, addig a betöltetlen pozíciók döntő többsége a nyugati országrészben, főleg Pozsonyban és vonzáskörzetében található.
Októberben országos viszonylatban 97,5 ezer betöltetlen munkahelyet regisztráltak a szlovákoknál. A kereslet és kínálat egyenlőtlenségét jól jellemzi, hogy miközben Pozsony és Nagyszombat (Trnava) körzetében több üres állást tartanak nyilván, mint munkanélkülit, addig a kelet-szlovákiai Gölnicbányai és Kisszebeni járásokban egy betöltetlen pozícióra mintegy 50 munkanélküli jut.
Érdekesség, hogy a múlt hónapban 113 200 külföldi állampolgár dolgozott Szlovákiában, a számuk egy év leforgása alatt 13 ezerrel nőtt. Michal Páleník, a Foglalkoztatási Intézet elemzője szerint mintegy 300 ezer szlovák állampolgár dolgozik külföldön, ami az országban foglalkoztatottak (2,4 millió) 13 százalékának felel meg.
Ezereurós minimálbér: a szlovákok a magyarok példáját követik
Szlovákiában 2026-tól a két évvel korábbi országos átlagbér 60 százalékára emelkedik a minimálbér. Ez azt jelenti, hogy a tavalyi 700 és az idei 750 eurót követően jövőre 816-ra nő. Erik Tomás munkaügyi miniszter szerint itt azonban nem állnak meg: 2026-ban 920, egy évre rá pedig 970 euróra kúszhat fel az összeg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.