Közeledtek ugyan álláspontok, de nem tudtak megegyezni a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) mai tárgyalási fordulójában a szakszervezetek és a munkaadók a 2025-ös minimálbér emelésének mértékéről. Pedig hétfőn még úgy tűnt, hogy a héten lezárulhat a nyár közepe óta zajló tárgyalássorozat, mindkét oldal képviselője kifejezetten bizakodó volt a sikeres befejést illetően.
„Nincs megállapodás, de abban állapodtunk meg a részt vevő felekkel, hogy továbbra sem mondunk részleteket, néhány nap múlva folytatjuk” – mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozások és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, aki továbbra is bizakodó, hogy a jövő héten, várhatóan hétfőn sorra kerülő VKF-fordulóban már sikerül tető alá hozni a megállapodást.
Jelezte, hogy a megállapodás szövegezésénél tartanak, a tárgyalásokon részt vevő hat félnek ilyenkor a saját tagszervezeteivel is egyeztetnie kell a megállapodás részleteit.
Perlusz László hozzátette azt is, hogy mindenki próbál elmenni a falig vagy azon túl is. Arra a kérdésre, hogy a kormány tett-e bármilyen javaslatot vagy engedményt, ahogy korábban a munkaadói oldal kérte, azt válaszolta, hogy a kormány is kompromisszumkész, és megpróbál elmenni falig.
A kormányoldal többet tesz annál, mint hogy moderálja a tárgyalásokat, próbál tevőlegesen is részt vállalni a megállapodásban
– mondta a VOSZ főtitkára. Hozzátette, hogy a főbb tartalmi elemeket tekintve akár már ma egymás tenyerébe csaphattak volna, de ez néhány napot még várat magára.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek vezetője is bizakodó volt a VKF mai fordulóját követően, már csak azért is, mert számukra kedvező irányba mozdultak el a tárgyalások.
Voltak olyan elképzelések az elmúlt napokban, amelyek nem könnyítették volna meg a helyzetünket, szakszervezeti oldalról nem voltak támogathatók
– mondta a Liga vezetője. Elárulta, hogy próbáltak visszamenni egy korábbi szövegtervezethez és elképzeléseikhez, és azt próbálták korrigálni a munkaadói oldal javaslatai alapján. Ebből összeállt egy tervezet, amelyet most mindenki egyeztetni fog a tagszervezeteivel.
„Sokkal közelebb vagyunk a megállapodáshoz, viszonylag hamar lesznek a szervezetek részéről visszajelzések. Ha lesznek még további javaslatok és korrekciós igények, akkor nincs kizárva, hogy a következő fordulóban ezeket még egyeztetjük” – mondta Mészáros Melinda, hozzátéve, hogy az volt az eredeti terv korábban, hogy november végéig lezárják a tárgyalásokat.
Már hétfőn is közel voltak a megállapodás megkötéséhez a felek, ezt erősíti, hogy mindkét oldal elzárkózott attól, hogy konkrét számokról beszéljen. A vita leginkább arról folyhat a falak mögött, hogy a vállalatok megadják-e végül a szakszervezetek által kért 10 százalékos minimálbér-emelést jövőre. Míg korábban ettől nem zárkóztak el, a harmadik negyedéves GDP-adat után keményedett a munkaadói oldal álláspontja. Perlusz László egy hete lapunknak azt mondta, hogy 8 százalékos minimálbér-emelést tartanának elfogadhatónak, csak abban az esetben mennének bele egy 10 százalékos emelésbe, ha a kormány adócsökkentést vagy bármilyen más segítséget adna a kkv-knak. Az, hogy a VOSZ főtitkára szerint a kormány is aktívan közreműködik a megállapodás megkötésében, arra utal, hogy a kabinet is tett engedményeket a vállalkozóknak, azaz nem zárható ki, hogy végül mégis belemennek egy nagyobb emelésbe a munkaadók.
Ha jövőre valóban 10 százalékkal emelkedne a minimálbér összege, akkor a mostani bruttó 266 500 forintról 293 150 forintra nőne.
A garantált bérminimum emelése már nehezebb kérdés, ugyanis háromszor több embert érint, mint a minimálbér, és jóval nagyobb költségtétel a cégek számára. Mi egyébként 7 százalékos emelésről hallottunk, ha ezt tényleg megadják a munkaadók, akkor 2025. január elsejétől 326 000 forintról 348 820 forintra emelkedne az összege.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.