Kínában nyitna konyakpalackozó üzemet a Hennessy, hogy mentesüljön a büntetővámok alól. Bár ez még csak terv, azonnal arra késztette a cég dolgozóit, hogy tiltakozó sztrájkba kezdjenek.
A kínai üzem tervét a Hennessy tulajdonosa, az LVMH francia luxusipari óriás jelentette be, megvizsgálnak ugyanis minden lehetőséget, amellyel elkerülhetik a múlt hónapban bevezetett korlátozásokat. Peking az Európai Unió elektromos autóikra kivetett vámjaira válaszul döntött úgy, hogy a brandyt importálóknak az érték több mint 30 százalékát elérő biztosítékot kell fizetniük.
Ez talán elkerülhető, ha a Hennessy a konyakot tartályokban szállítja Kínába, és ott palackozza. A december végi teszten az dől majd el, milyen hatással van ez az italra.
Kína az Egyesült Államok után a konyak második legnagyobb és egyben legjövedelmezőbb exportpiaca – emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a Reuters, tavaly 1,7 milliárd dolláros értéket ért el a forgalom. (Egy dollár 387,9 forint.)
A gazdasági nehézségek miatt azonban az idén mindkét országban erősen visszaesett a fogyasztás, ráadásul a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump hivatalba lépése után újabb vámok várhatók. A szőlőtermés is nagyon gyenge lett az idén az időjárás miatt.
A Hennessy egyelőre teszteli a kínai palackozás lehetőségét, az első adag konyak decemberben érkezik.
Ha a teszt sikeres, akkor áttelepítik a teljes VSOP-palackozósort,
ami 600 ezer láda brandyt, vagyis a teljes 2025-ös kínai eladási mennyiséget jelenti.
Egy másik konyakgyártó, a Rémy Cointreau nem készül hasonló lépésre, a cég bejelentette, hogy emelni fogja az árakat Kínában.
A palackozóüzem létesítésének a hírére azonnal sztrájkba kezdett a Hennessy több száz dolgozója a délnyugat-franciaországi Cognac városában. „Könnyen elképzelhető, milyen hatása lesz ennek a foglalkoztatásra” – nyilatkozta az AFP francia hírügynökségnek Frederic Merceron, a Force Ouvriere (FO), a harmadik legnagyobb francia szakszervezet helyi képviselője, aki szerint a döntés „hideg zuhanyként” érte a munkavállalókat.
Más szakszervezeti vezetők biztosak benne, hogy
ez csak az első lépés, más konyakgyártók is követni fogják majd a Hennessy példáját.
A konyakgyártókat tömörítő BNIC nem óhajtotta kommentálni a Hennessy döntését. „Meg kell jegyezni azonban, hogy a tárgyalásos megoldásra várva, és tekintettel a helyzet általunk tapasztalt romlására, egyes cégek kénytelenek lehetnek minden olyan lehetőséget megvizsgálni, amely lehetővé teszi számukra a kínai piacon való jelenlét fenntartását” – közölte a szervezet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.