BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megakadt a dollármenet, ujjonghat a forint?

A hazai deviza az elmúlt hónapokban sorra állította be a negatív rekordokat, nem kis részben a zöldhasú menetelésének köszönhetően. A befektetők viszont, úgy tűnik, túlfűtötték a dollár futamát: levegőhöz juthat a forint?

Nagyon úgy tűnik, hogy elfogyott a dollár azon lendülete, amire az amerikai elnökválasztást követően tett szert: a DXY dollárindex az elmúlt 5 napban lefelé tendált, még annak ellenére is, hogy az ukrajnai feszültség eszkalációja egyértelműen a zöldhasú (és az arany) irányába lökte a nemzetközi tőkét – a kurzus azonban csak egy átmeneti erősödésre volt képes, mielőtt ismét lefelé indult a széles körű devizakosárral szemben.

Background,Of,Various,Money,Banknotes,Of,Dollars,And,Euros.,Currency, dollár, euró, deviza, trump,
Megtörhet a dollár eddig ellentmondást nem tűrőnek tűnő ralija / Fotó: Shutterstock

Miért szakadt meg a dollár lendülete?

A dollár az elmúlt egy hónapban 2,9 százalékkal tudott erősödni, a lendület alapját pedig elsősorban Donald Trump választási győzelme adta, akinek gazdaságpolitikájától a befektetők azt várják, hogy az amerikai gépezet pörgetésén keresztül erős inflációs nyomást generál majd a dollár számára, ez pedig a kamatok magasan tartására ösztökélheti a Fedet, egyértelmű támaszt nyújtva a zöldhasú kurzusának. A dollár hosszabb távú kilátásait ezért rossznak továbbra sem lehet nevezni, ám

a pillanatnyi technikai helyzetkép éppen nem a dollárnak kedvez.

A Bloombergnek nyilatkozó elemzők ugyanis kiemelték: az elmúlt hetek féktelen ralija nyomán a zöldhasú a technikai elemzés eszközeivel mérten már egyértelműen túlvetté vált, így a devizának jelenleg kevés esélye van a további térnyerésre, ahogy a nagy menet utáni profitrealizálás jelentőségét sem szabad alábecsülni.

 

Niraj Athavle, a JPMorgan elemzője úgy fogalmazott:

Az elmúlt időszakban az intézményi befektetők már nettó eladói voltak a dollárnak, néhányan ugyan még beszálltak az euró esésére fogadva a devizapárba, de már egyáltalán nem ez volt a jellemző ügylet.

Ez persze nem azt jelenti, hogy hanyatt-homlok menekülnének a befektetők a dollár piacáról: az ukrajnai harcok eszkalációja ugyanis könnyedén a tartalékdevizaként számon tartott zöldhasú irányába lökheti őket, arról nem is beszélve, hogy a Bloomberg adatai szerint az intézményi befektetők jelenleg 17,7 milliárd dollárnyi olyan opción ülnek, amely a dollár felfutása esetén válna profitabilissá.

Mit jelent mindez a forint számára?

A hazai deviza az elmúlt hónapokban kifejezetten rossz formában volt, szeptember közepe óta több mint 10 százalékkal gyengült a zöldhasú ellenében. Ennek elsődleges oka 

  • a novemberi amerikai elnökválasztást megelőző piaci bizonytalanság és a dollár féktelen menetelése volt, 
  • ugyanakkor a globális geopolitikai fejlemények és a hazai GDP-adatok is szerepet játszottak a jókora értékvesztésben.

A zöldhasú vonzerejének átmeneti csökkenése tankönyv szerint jót tehet a forintnak, 

ez pedig egy kifejezetten kedvező fejlemény lenne a fizetőeszközünk számára, amely az elmúlt hetekben kétéves mélypontra csúszott a dollárral szemben, nem is egyszer. 

 

A forintnak pedig a hazai elemzők várakozásait tekintve minden cseppnyi jó hír hatalmas felüdülést jelentene: a VG-nek nyilatkozó szakértők ugyanis szinte egybehangzóan állítják: a fizetőeszközünk jövőre nem valószínű, hogy önerőből át tudja törni lefelé a 400-as lélektani határt az euróval szemben, így a dollár futamának váratlan megakadása mindenféleképpen pozitív lökést adhatna a forint számára.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.