BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elon Muskot rapportra hívja a brit parlament

Több közösségimédia-tulajdonost is meghallgathat a brit képviselőház dezinformáció és álhírek miatt. Így Elon Musknak, valamint a Facebookot és az Instagramot működtető Meta és a TikTok vezetőinek is számot kell adniuk, hogyan történhetett, hogy a felhasználóik posztjai miatt zavargások törtek ki az országban.

A brit képviselőház szakbizottsága bekéreti Elon Muskot az X dezinformáció- és álhírterjesztése miatt. A Facebookot és az Instagramot működtető Meta és a TikTok vezetői is várhatóan kihallgatásra lesznek hivatalosak az alsóház tudományos és technológiai bizottságának közösségi médiával kapcsolatos vizsgálatának részeként – értesült a The Guardian.

Elon Muskot rapportra hívja a brit parlament
Elon Muskot rapportra hívja a brit képviselőház/ Fotó: AFP

A technológiai vállalatok vezetőit arról fogják kérdezni, hogy mit tettek annak érdekében, hogy közösségimédia-oldalaik ne terjesszenek álhíreket és dezinformációkat, főként akkor, amikor zavargások törtek ki Nagy-Britanniában augusztusban. Az országban egyre többen aggódnak amiatt, hogy a brit online biztonsági törvény ellenére a gyorsan fejlődő technológia és a hasonló platformok politizálódása veszélyezteti a társadalmat.

A képviselők elsősorban az fogják megvizsgálni, hogy a generatív mesterséges intelligencia miképpen játszott közre hamis tartalmú és uszító posztokkal az iszlámellenes tüntetésekhez és zavargásokhoz,

miután Southportban augusztusban meggyilkoltak három kislányt. Górcső alá veszik a Szilícium-völgy üzleti modelljeit is, amelyek „ösztönzik a félrevezető és ártalmas tartalmak terjedését”.

Elon Musk cége is felelős lehet a brit zavargások kitörésében

Az ügy kivizsgálására létrehozott képviselőbizottság munkáspárti elnöke, Chi Onwurah a lapnak elmondta, hogy vizsgálják „a közösségi média algoritmusai, a generatív mesterséges intelligencia és a káros vagy hamis tartalmak terjedése közötti összefüggéseket” is. Az elnök

mindenképpen szeretne keresztkérdéseket feltenni, hogy lássa, hogyan egyeztethető össze a véleménynyilvánítás szabadságának támogatása a tiszta dezinformáció támogatásával.

Majd odaszúrt a vállalkozónak, hogy a meghívással szeretné jóvá tenni azt, hogy szeptemberben nem hívták meg a brit kormány nemzetközi befektetési csúcstalálkozójára. Musk akkor ezt felettébb rossz néven vette.

Elon Musk cége is felelős lehet a brit zavargások kitörésében / Fotó: AFP

A milliárdos üzletember, aki Donald Trump felálló kormányában is szerepet kap, a southporti gyilkosságokat követő zavargások idején azt írta, hogy „a polgárháború elkerülhetetlen”, valamint később megjegyezte, hogy „senkinek sem szabadna az Egyesült Királyságba menni, amikor elítélt pedofilokat engednek ki a börtönökből azért, hogy helyükre bezárják azokat, akik a közösségi médiában posztolnak”.

A vezetőket várhatóan már csak jövőre kérik a képviselők elé.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.