Erősödéssel indították a napot az Nvidia részvényei szerdán az amerikai tőzsdenyitás előtti elektronikus kereskedésben, emelkedtek a tengerentúli meghatározó indexek is, miközben szintén izmosodott a dollár, ám nőttek a kötvényhozamok is.
A befektetők arra számítanak, hogy a harmadik negyedéves gyorsjelentését a szerdai zárást követően, magyar idő szerint este 10 óra után közlő amerikai csipgyártó bevételei és nyeresége a korábbiakhoz hasonlóan az október végén zárult 3 hónapos periódusban is ugrásszerűen nőttek.
Az Nvidia profitja a piaci várakozások szerint éves összevetésben nagyjából a duplájára, 17,4 milliárd dollárra emelkedhetett.
A részvények 147 dolláros árfolyama a keddi 4,9 százalékos rali után 2022 vége óta több mint tízszeresére emelkedett. A papír idén bekerült a Dow Jones Industrial Average tőzsdeindexbe, azaz az amerikai részvények legszűkebb elitjébe, és nem mellesleg – az Apple-t is megelőzve – a világ legértékesebb részvénytársasága lett 3600 milliárd dolláros kapitalizációjával.
A gazdaságtörténetben egyedülálló módon ráadásul ebből a hatalmas értékből 2200 milliárd dollárt 2024-ben, nagyjából 10 és fél hónap alatt halmozott fel – írja a The Wall Street Journal.
A részvényeseknek azonban nincsenek kétségeik afelől, hogy egy újabb erős jelentés még nagyobb magasságba repítheti a kurzust.
A kaliforniai Nvidia Corporation elsősorban korszerű grafikus processzorai révén ismert számítástechnikai vállalat, amely több platformhoz (PC, Macintosh, Xbox és PlayStation 3) is képes perifériákat gyártani. A céget 1993-ban alapította a Stanfordon végzett Jen-Hsun Huang, egy tajvani-amerikai állampolgárságú informatikus-üzletember.
Amikor 2023 elején az Nvidia a világ negyedik legértékesebb vállalata lett, egy részvénye kevesebb mint 150 dollárt ért. Idén februárban már 726 dollár volt az árfolyam, most pedig 1470 dollár lenne, ha nyáron nem tizedelték volna fel a papírokat: a részvényesek korábbi részvényeik helyébe 10 új, de tizedannyit érő részvényt kaptak.
Az utóbbi évek sikerének hátterében a mesterséges intelligencia előtérbe kerülése, illetve a cég rendkívüli terméke, a H100 nevű grafikus egység áll. Ez a csip ugyanis gyorsan, a hagyományos processzorokkal ellentétben párhuzamosan tud feldolgozni hatalmas mennyiségű adatot, ami elengedhetetlen a ChatGPT-hez hasonló rendszerek mögötti nagy nyelvi modellek alkalmazásához, de akár az önvezető autókban vagy az orvosi szoftverekben használt, mesterségesintelligencia-alapú képfeldolgozáshoz is – írja a Rakéta.
A H100 darabja nagyjából harmincezer dollárba, azaz több mint tizenegymillió forintba kerül, és csak 2023-ban 550 ezer darabot készítettek belőle.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.