Az arany jegyzése, a jelenlegi 2630 dollár körüli szintjéről nagyjából 10 százalékkal emelkedve, a jövő év végére eléri az unciánkénti 2900 dollárt – írja a svájci UBS bank, véleményével az amerikai Goldman Sachshez csatlakozva, amely főként a központi bankokat monitorozva jutott arra a következtetésre, hogy mivel 2025-ben is folytatják a sárga fém felhalmozását, maguk is további árfolyam-emelkedésre számítanak.
Az erősebb dollár és az amerikai költségvetési egyensúllyal kapcsolatos aggodalmak miatt valószínűleg lesz egy konszolidációs időszak, amely magasabb kamatlábakhoz vezethet, mielőtt a nemesfém kurzusa újra emelkedni kezdene
– ezt már a UBS elemzői, Levi Spry és Lachlan Shaw, írták befektetőknek szóló jegyzetükben. Aztán 2026-tól újra lelassul az arany drágulása, és az év végéig már csupán 2950 dollárig kúszik fel a kurzus.
„Az amerikai republikánusok fölényes győzelme, a befektetések diverzifikálásával összefüggő vételi nyomás és a megnövekedett globális bizonytalanság jövőre is támogatja az arany raliját” – indokoltak az elemzők.
Az árfolyamnyereséget a magas makrovolatilitás és a tartós geopolitikai kockázatok árnyékában folytatódó stratégiai aranyallokációk és a központi banki vásárlások hajtják.
Már idén is az arany volt az egyik legerősebb teljesítményt nyújtó árupiaci eszköz, egymás után állította fel a rekordokat, mielőtt az amerikai elnökválasztást követően a dollár erősödésével visszaesett az árfolyam. Idei, mintegy 28 százalékos drágulását a központi bankok felhalmozása, a Federal Reserve által megkezdett monetáris lazítás, valamint az európai és közel-keleti geopolitikai feszültségek is támogatták.
A hét elején megnyilatkozó Goldman Sachs elemzői amúgy még erőteljesebb, mintegy 14 százalékos erősödésre számítanak, heti előrejelzésük szerint a nemesfém árfolyama a jövő év végére unciánként 3000 dollárra emelkedik – írja a Bloomberg. Az amerikai bank árfelhajtó tényezőként a központi bankok növekvő kereslete mellett a tőzsdén kereskedett alapok (ETF) feltöltését és a Fed kamatpolitikáját is megjelölték.
A UBS is fokozódó jegybanki érdeklődést prognosztizált.
„A monetáris politika irányítói – kiváltképp a fizikai aranyrudakra fókuszálva – valószínűleg folytatják a jegybanki a tartalékok növelését, mégpedig a geopolitikai feszültségek és szankciós kockázatok közepette alapvetően diverzifikációs céllal” – írták.
Sok központi bank aranytartaléka ugyanis teljes eszközállományához viszonyítva még mindig meglehetősen alacsony.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.