Németország, Franciaország és Olaszország is arra kéri az Európai Uniót, hogy tanúsítson önmérsékletet a pénzügyi szolgáltatások szabályozása terén, és helyette inkább a versenyképesség fokozására összpontosítson.
Az unió legnagyobb gazdaságai több, már meglévő szabályt is lazítanának, hogy az európai bankok egyenlő esélyekkel induljanak harcba nemzetközi versenytársaik ellen, de arra is felszólították a bizottságot, ne indítson el nagyszabású kezdeményezéseket rövid- és középtávon sem. Az EU-t már így is számos kritika éri, amiért túlságosan sok és szigorú szabályt alkot. Például Emmanuel Macron francia elnök is beszélt arról, hogy a túl sok szabály miatt nem versenyképes az unió.
Ugyanakkor a 2008-as nagy pénzügyi válság után létrehozott bankszabályozásról globális egyezség született, ám az Egyesült Államok drámai mértékben visszavonult a bázeli végjáték néven emlegetett megállapodás végrehajtásától. A szabályok végső brit változatát is üdvözölték a hitelezők, mondván, az sokkal kedvezőbb az eredeti javaslatoknál – idézi fel a Bloomberg.
Az Európai Bizottság pénzügyi szolgáltatásokért felelős főigazgatójának, John Berrigannek címzett levelében a német, francia, olasz hármas nagyobb hangsúlyt szánna a versenyképességnek a pénzügyi szektorban, különösen a bankokat illetően. Bár a politikusok inkább a növekedésre összpontosítanának a szabályozás helyett,
a pénzügyi rendszerben továbbra is maradtak kockázatok, sőt új veszélyek is megjelentek,
legyen szó a közel-keleti zűrzavarról vagy épp az úgynevezett árnyékbankrendszer (fizetési szolgáltatók, befektetési alapok és más vagyonkezelők, fintech vállalkozások) összeomlásának lehetőségéről, amit szinté kezelni kell.
Berrigan egy múlt havi eseményen elmondta, hogy nehéz most új szabályok mellett érvelni a pénzügyi stabilitás érdekében, de ez nem jelent hirtelen visszatérést ahhoz, hogy a szabályozók kesztyűs kézzel bánnak a szektorral.
A nagy európai gazdaságok levelükben hat területre hívták fel a bizottság figyelmét a testület következő ciklusára. Ezek között szerepel a javasolt tőkeszabályok átalakítása, mely a bankok kereskedelmi mérlegét érinti, ezzel
elkerülve, hogy az uniós pénzintézetek hátrányt szenvedjenek, ha az Egyesült Államok jelentősen eltér a globális megállapodásban foglaltaktól.
Azt is szeretnék elérni, hogy az unió áramvonalasítsa a szabályozást az adminisztratív terhek enyhítése céljából, valamint azért, hogy növelje a rugalmasságot a szabályalkotás területén. De a levél szót emel a zöld eszközaránnyal szemben is, mely a bankok portfóliójának környezeti fenntarthatóságát vizsgálja, és helyette koherens és reális megközelítést javasolnak a klímával és az átmenettel kapcsolatos kockázatok kezelésére.
Noha a bizottság egyébként is szeretné 2028-ig felülvizsgálni az uniós bankrendszert, a hármas szeretné, ha ez jóval hamarabb történne meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.