BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Látványos visszaesés: nem kapkodnak a hitelekért az ipari és kereskedelmi cégek

Fokozatosan csökken a három legnagyobb ágazat – feldolgozóipar, kereskedelem, ingatlanügyek – részesedése a vállalati hitelportfólión belül. A céges hitelállomány közben igen visszafogott ütemben bővült a szeptemberig tartó egy év alatt.

Nem alakult túlságosan fényesen az elmúlt év a feldolgozóiparban és a kereskedelemben működő cégek banki finanszírozása szempontjából Magyarországon: az előbbieknél 0,9, az utóbbiaknál pedig 2,7 százalékkal csökkent a hitelek állománya a szeptemberig számított egy év alatt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közzétett adataiból.

00270364
 Fotó: Kurucz Árpád / Mediaworks (képünk illusztráció)

A jegybank statisztikái szerint így a hitelállomány alapján legnagyobb három ágazat közül csak az ingatlanügyekben érdekelt vállalatoknál nőtt valamelyest – 3,2 százalékkal – a portfólió, de ez az ütem is elmaradt a 3,5 százalékos piaci átlagtól. Mindezek nyomán a három legnagyobb ágazat részesedése is tovább csökkent a vállalati hiteleknél: a feldolgozóipar részesedése 1 százalékponttal, 22 százalékra mérséklődött, a kereskedelemé hasonló mértékben, 15,5 százalékra, az ingatlan területé pedig 19,3-ről 19,2 százalékra olvadt. 

 

Így a három, a céges hitelpiacot domináló ágazat együttes állományi részesedése 56,7 százaléknál járt szeptemberben, miközben 2023 harmadik negyedévének végén még közel 59 százalékot tett ki. 

Hosszabb távon vizsgálva a helyzetet még látványosabb a visszaesés: 2020 azonos időszakában ez a három ágazat még mintegy 62 százalékát adta a teljes céges hitelportfóliónak.

Ehhez képest a jegybanki adatok szerint a pénzügyi, biztosítási terület súlya 5,3-ről 6,2 százalékra emelkedett egy év alatt, de fél százalékponttal, 4,5 százalékra nőtt az energiaellátásban érdekelt vállalatok részesedése is. A mezőgazdaság – élelmiszeripar nélkül számolt – részesedése viszont már éppen csak 5 százalék felett járt szeptember végén, miközben egy évvel korábban még közelítette az 5,4 százalékot.

 

A vállalati hitelállomány közben eléggé visszafogott mértékben növekedett az elmúlt egy évben: 

az MNB adatai szerint szeptember végén 12 741 milliárd forintot ért el, ami mindössze 3,5 százalékkal – bő 430 milliárd forinttal – volt több az egy évvel korábbinál.

Az is igaz ugyanakkor, hogy ez a meglehetősen szerény növekedési ütem is előrelépés az egy évvel korábbihoz képest, amikor mindössze 2,2 százalékos hitelállomány-bővülést mutatott ki a vállalatoknál az MNB.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.