BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
LUS_0304

Csodagáz: új jogszabályok kövezik ki az útját

A magyarországi hidrogéngazdaság megteremtése közelebb visz a fenntartható, kibocsátásmentes energiatermeléshez, továbbá erősítheti Magyarország energiaszuverenitását. A hidrogénhez kapcsolódó tevékenységek kibontakozását új, még elfogadásra váró törvénymódosítások segítik.

Több ponton lendíthetik a magyarországi hidrogéngazdaság fejlődését az energetikai tárgyú rendeletek küszöbön álló módosításai azzal, hogy meghatározzák az érintett piaci szereplők mozgásterét. 

Large storage tanks with H2 and HYDROGEN labels on a blue sky background, representing hydrogen energy storage concept. 3D Rendering, hidrogén
A hidrogénüzemű közlekedés és az elektromobilitás kiegészíti egymást / Fotó: Getty Images

Az áram- és a gáztörvények módosításaira részben az uniós szabályozáshoz való illeszkedés, részben a hazai hidrogéntermelés, -szállítás, -tárolás és -felhasználás területén megjelenő igények miatt van szükség. A módosítás segíti a 2021-ben született, 2030-ig szóló magyar hidrogénstratégia megvalósítását.

A hidrogén egyik nagy értékét az adja, hogy alkalmas az energia tárolására. Ez úgy történik, hogy az éppen feleslegben termelt árammal hidrogént állítanak elő, amelynek későbbi elégetésével energia szabadul fel. Ha a hidrogént megújuló energiahordozó felhasználásával állítják elő – márpedig ez az elsődleges cél –, akkor zöldnek nevezik, ám zöld (szén-dioxid-kibocsátástól mentes) minden hidrogén oxidálása is, hiszen a folyamat végén az energia mellett csak víz keletkezik. A technológia azonban drága, a hidrogén energiatárolóként, majd energiaforrásként történő felhasználása pedig nem elég magas hatásfokú. Kihívást jelent az is, hogy e gáz erősen korrodál, vagyis hagyományos gázvezetékekben csak úgy szállítható, hogy kis mennyiségben keverik a földgázhoz, míg a tárolótartályainak speciális, korrózióálló ötvözetből kell készülnie. Összességében a hidrogéngazdaság fejlesztése mégis a fenntarthatóság felé vezető egyik út.  

Lendületet kell adni a hidrogénüzemű közlekedésnek

Épp a felsoroltak terén jelentenek előrelépést a már nem halogatható módosítások. Ugyanis – mint a tervezet indoklásában olvasható – el kell indítani a hidrogén ipari és közlekedési felhasználásának elősegítését az elektromobilitással párhuzamosan, mivel ez a két szektor nem versenyez, hanem kiegészíti egymást.  Az elektromos közlekedés elsősorban a kis távolságú személyközlekedésben ad szénhidrogén- és helyikibocsátás-mentes megoldást, a hidrogén pedig a közeljövőben a nagy távolságú és tömegáru-szállításban lesz meghatározó. A hidrogénüzemű közlekedés magyarországi bemutatására, tesztelésére már több példa volt. A Világgazdaság legutóbb egy budapesti kísérletről adott hírt. Nem sokkal korábban írtunk a zöldhidrogén hazai előállításáról is. Vizsgálják továbbá a hidrogénvonat beszerzésének lehetőségét.

Az ipari hidrogénfelhasználásban is erőteljes dekarbonizáció kezdődött. A módosítás az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásból előállított hidrogén termelését és kereskedelmét is támogatja.

A tervezett lépések  

A módosító javaslat leszögezi, hogy a hidrogén ipari és közlekedési felhasználásának támogatása érdekében egyszerűsíteni kell a terület engedélyeztetési és üzemeltetési feltételeit, mert a jelenlegi szabályozás a komplex ipari rendszerekre vonatkozik. Mivel például a hidrogén-előállító és -tároló berendezések engedélyezésére is ugyanaz vonatkozik, mint a földgázra, olyan részletszabályok kellenek, amelyek figyelembe veszik a hidrogén és a földgáz közötti eltéréseket. Ezért a tervezett módosítás szerint:

  • hidrogén környezetvédelmi és műszaki-biztonsági szempontból megfelelően, csak földgázzal keverve juttatható a földgázrendszerbe, valamint 
  • kizárólag földgázzal keverve szállítható, osztható el és tárolható.
  • E keveréknek a földgázrendszerbe juttatásakor meg kell felelnie a földgáz minőségére vonatkozó követelményeknek.  
  • A szállítási rendszerüzemeltető köteles mérni a földgázrendszerbe bekevert hidrogén koncentrációját, és gondoskodni arról, hogy ne lépje túl a megengedett szintet.
  • Határérték-túllépés esetén az, aki túl sok hidrogént juttatott a vezetékbe, a betáplálást köteles azonnal megszüntetni.  

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal energetikai szabályozási tesztkörnyezetet működtethet, hogy ösztönözze és támogassa olyan energetikai innovációs teljesítmények elterjedését, piacra lépését, amelyek elősegíthetik a földgáz-infrastruktúra fenntarthatóságának, költséghatékony működtetésének, a fogyasztói igények megfelelő ellátásának vagy az ellátásbiztonságnak a növelését, továbbá a hidrogén betáplálását a működő földgáz-infrastruktúrába, valamint a tisztahidrogén-hálózatoknak a működő földgáz-infrastruktúrán alapuló fejlesztését, fejlődését.

A tervezet szerint ki kell terjeszteni a származásigarancia-rendszert az alacsony szén-dioxid-kibocsátású hidrogén előállításának és felhasználásának elterjesztése érdekében.

MFB
 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.