Kecskeméten is kipróbálták a Solaris Urbino 12 típusú hidrogénbuszt. A járműben a hidrogént az üzemanyagcella alakítja át elektromos árammá, a hajtás villanymotorral történik.
A melléktermék a kipufogón távozó tiszta vízpára. Az autóbusz üzemanyagát a Messer Hungarogáz Kft. Állította elő egy mobil hidrogéntöltő-egységgel a Humda Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. országos kísérleti hidrogénbusz projektjének keretében.
A tesztüzem tapasztalatai és a város sajátosságai alapján a hidrogénbuszok hosszú távon is életképes megoldást kínálhatnak Kecskeméten az erről kiadott közlemény szerint. A technológia a városi közlekedés mellett más közszolgáltatásokban és ipari célokra is használható. Kecskemét egyben a hidrogén szakmai műhelyt működtető Neumann János Egyetem városa is. Bár a kecskeméti teszt eredménye mintául szolgálhat más hazai városoknak, a hidrogéntechnológia használata feltételezi a megfelelő pályázati források rendelkezésre állását is. Márpedig – ahogy azt Homoki Tamás alpolgármester jelezte – megkerülhetetlen tény, hogy
hidrogént előállító üzemre még a leggazdagabb városoknak sincs forrása,
ezért kiemelt szempontként kellene kezelni, hogy a fosszilis energiaforrásokról a megújulókra történő átálláshoz szükséges beruházásokat minél szélesebb körű és jelentős támogatási intenzitással rendelkező pályázatokkal kell segíteni.
Kecskemét autóbuszflottája negyvenöt szóló dízel, és huszonöt dízel-elektromos csuklós hibrid járműből áll. Mindegyik alacsony padlós, átlagosan öt és fél évesek. Kecskemét szén-dioxid-kibocsátásának csupán fél százaléka származik a közösségi közlekedésből. A dízelek azonban 2030 körül kifutnak, Hári Ernő, a Kecskeméti Közlekedési Központ (Keko) ügyvezetője szerint ezért ekkor lehet időszerű a hidrogén flotta bevezetése. A városban egyébként soha nem közlekedtek közvetlenül gázüzemű (földgázos, CNG/LNG üzemű) buszok, a technológiát Hári Ernő mellékvágánynak tartja.
Az ügyvezető szerencsés körülménynek nevezte, hogy a márciusban tesztelt Solaris hidrogéncellás tervszerű karbantartása is márciusban történt, mert így e feladatokat cége közszolgáltatási partnere, az Inter Tan-Ker Zrt. végezte. Két, nem autóbuszvezető munkatársat képeztek ki a hidrogén töltésére, akik a hidrogén kezelésével kapcsolatos megfelelő jogosításokat is megszerezték.
Homoki Tamás rámutatott, hogy Kecskemét és közvetlen vonzáskörzete, amelyet a Keko kiszolgál, Budapestet nem számítva, a második legnagyobb az országban. Egy járműnek az átlagos napi futásteljesítménye háromszáz kilométer körüli, míg sok városban ennek a fele. Úgy véli, hogy a már taglalt földrajzi adottságokat, és a hálózat kiterjedtségét is figyelembe véve, az akkumulátoros elektromos autóbuszokkal történő összevetésből az jön ki, hogy
Hári Ernő, a KEKO ügyvezetője rámutatott, hogy a hidrogén üzemanyagcellás üzem nagyon sok tekintetben közelebb áll a hagyományosan ismert autóbusz-közlekedéshez, jobban beilleszthető a meglévő rendszerekbe és működési rendbe.
Az autóbuszokat mobil, vagy telepített töltőállomásról gyorsan lehet feltölteni, nagy a hatótávjuk, és lényegében hasonló paraméterekkel működnek mínusz 25 és plusz 35 fok között.
Az elektromosnál problémás az akkupakk szabályozott körülmények közötti megsemmisítése és cseréje is. Tudomásuk szerint jelenleg nincs erre kialakított, jól működő rendszer még gyártói oldalon sem. Azzal ugyanakkor számolni kell, hogy a 6-7 év múlva cserélendő akkuk költsége a jármű árának 30-40-át is elérhetik. Nem elhanyagolható az sem, hogy sok elektromos autóbusz töltéséhez óriási mértékben lenne szükséges bővíteni az elektromos hálózat kapacitását, és ennek vannak fizikai korlátjai csakúgy, mint komoly idő és beruházási forrásigénye.
Jelenleg még sokkal drágább a hidrogén üzemanyagcellás busz az elektromosnál, de a helyi adottságok és más szempontok alapján a hidrogéntechnológia felé billenhet a mérleg. Kritikus kérdés a hidrogén üzemanyag ára. Jelenleg a zöld hidrogénnel való üzemelés nagyon drága a dízelhez képest. Európában 14–24 euró közötti kilogrammonkénti árral lehet számolni, de ez saját termelésű hidrogénnel akár hat-hét euróra is csökkenthető.
Kecskemét energiaváltásában kiemelt előny a városban működő Neumann János Egyetem, ahol egy hidrogénszakmai műhely is tevékenykedik, és fókuszterülete a zöldhidrogén előállítása. A jövő kapcsán azonban még tovább lehet gondolkodni, hiszen a hidrogénnel számos közszolgáltatás járműparkja is hajtható lehet, többek között a szemétszállító tehergépkocsik. Hidrogénnel ellátható a város egyéb ipari infrastruktúrája vagy az ipari parkok. Nagy előnye a hidrogénnek, hogy ha nap- vagy szélenergiából túltermelés van, a felesleges áramot át lehet irányítani vízbontásra, ami termeli a hidrogént, amit bármikor fel lehet használni a későbbiekben.
A Messer ugrásra készKovács Gábor, a Messer hidrogén üzletág vezetőjétől a közlemény egyebek mellett azt idézte, hogy a város összetettségéből adódó szinergiákat akkor tudják igazán kihasználni, ha szektorkapcsolással (hulladék-távhő–energia–közlekedés) minden téren egyszerre végeznek fejlesztéseket. Megfelelő kihasználtság mellett az összehangolt tömeg- és haszongépjárművek közlekedésére, valamit ipari parkok kiszolgálására építve akár saját hidrogéntermelő berendezéssel és hidrogéntöltő állomással jelentős energia- és költségmegtakarítást érhet el a kecskeméti városüzemeltetés. Ehhez a Messer teljes körű rendszertelepítést és üzemeltetési támogatást kínál. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.