Jelentős mértékben tisztult tavaly a hitelintézeti szektor háztartási portfóliója, ám a késedelmes hitelek aránya és mennyisége még messze jár a kívánatos szinttől – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikai adataiból.
A teljes háztartási hitelportfólión belül egyetlen év alatt közel öt százalékponttal, 12,7 százalékra csökkent a 90 napon túl nem teljesítő hitelek aránya, míg a 90 napon belüli csúszásban lévőké 10,2-ről 9,8 százalékra süllyedt. Ennek eredményeként 2016 végén már a háztartások hiteleinek 77,4 százaléka számított rendben teljesítőnek, szemben az egy évvel korábbi, valamivel több, mint 72 százalékkal.
A portfólió tisztulásával párhuzamosan a késedelmes hitelek mennyisége is jelentősen zsugorodott tavaly: a 90 napon belüli késésben lévő tételeké 6,6 százalékkal – 559,6 milliárd forintra – esett vissza egy év alatt, míg a három hónapnál régebben nem teljesítőké drasztikus mértékben, 30 százalékkal zsugorodott. Ezzel együtt a 90 napon túl késedelmes hitelek mennyisége is nagyon magas, hiszen még decemberben is meghaladta a 725 milliárd forintot. Ez pedig azt jelenti, hogy még mindig közel 1300 milliárd forintnyi olyan hitel van a háztartásoknál, amelyet valamekkora csúszással vagy egyáltalán nem törlesztenek.
A késedelmes hitelek közel négyötöde jelzáloghitel az MNB adatai szerint, ami az adósok szempontjából nem túl biztató, hiszen ezeknél jellemzően nagyobb összegű tartozásokról van szó. A lakossági jelzáloghiteleknél hasonló folyamatok játszódtak le tavaly, mint a teljes portfólióban. A 90 napon túli késésben lévő hitelek mennyisége például ezeknél is jelentősen, több mint 31 százalékkal zsugorodott 2016 folyamán, de még így is 568 milliárdos volt év végén az állomány.
Így a három hónapon túli késésben lévő jelzáloghitelek aránya 18,2-ről 13,6 százalékra csökkent 2016-ban. A 90 napon belül késedelmes tételek arányában viszont nem sikerült csökkenést elérni a jelzáloghiteleknél – változatlanul kicsivel 10 százalék alatt mozgott a súlyuk –, igaz, az állományuk 7,3 százalékkal, 416 milliárd forintra csökkent. Mindezek eredőjeként a késedelem nélkülinek tekinthető ingatlanfedezetes hitelek aránya egyetlen év alatt 71,8 százalékról 76,4-re emelkedett: ez számottevő javulás, de még ez az állapot is messze jár az ideálistól.
A lakossági hitelportfólió minősége várhatóan tovább javul az idén is. Az arányok javulásához egyrészt hozzájárulhat, hogy a hitelintézetek feltehetően folytatják a problémás állományaik leépítését, másrészt pedig növekszik az új kihelyezések mennyisége is. Ez utóbbiaknál az átlagnál jóval kedvezőbb a fizetési fegyelem, részben a pénzügyi szolgáltatók konzervatívabb hitelezési gyakorlata miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.