Ami persze jóval több, mint teniszközpont, hiszen a neve is mutatja: Sportgazdasági-menedzsment és teniszközpont. A 860 milliós beruházást (melynek 69 százaléka az egyetem saját forrása, 31 százaléka pedig állami támogatás volt) a közbeszerzésen nyertes debreceni HUNÉP Zrt. és a szintén debreceni Globál Sport Kft. konzorciuma valósította meg az egyetem Böszörményi úti campusán.
Speciális funkciójú épületről lévén szó, a sportpálya-építésben profi és számos referenciával rendelkező Globál Sport. Kft.-vel pályáztunk a munka elvégzésére. Mi az építőipari, magasépítési tapasztalatunkat, ők pedig a sportpálya-építési jártasságukat hozták a közös projektbe, melynek megvalósulását külön mérnöki iroda felügyelte
– mondta Bakos Miklós, a HUNÉP Zrt. vezérigazgatója.
Szavaiból kitűnt, hogy az épület két fő részből áll: az első, fejépületi szekcióban három szinten oktatási- (tantermek, irodák)
és kiszolgáló helyiségek (öltöző, nézőtér, büfé) találhatók, a második szekcióban, magában a teniszcsarnokban pedig négy szabványos méretű, kemény borítású teniszpályát alakítottak ki. A teniszpályáknak helyet adó donga szerű csarnok egy fejépülethez kapcsolódik, innen a „teknős” becenév – egészítette ki kollégája szavait Molnár András, a Globál Sport Kft. ügyvezető igazgatója.
A csarnoknál alkalmazott dongaszerkezet egy speciális szerkezet, ami manapság nem annyira elterjedt, de a tervező (KATERV) szerencsére bátran nyúlt hozzá. Ezt egy svájci cég fejlesztette ki, és az elmúlt években érte el vele azt a kivitelezési méretet, amibe egy ilyen létesítmény, illetve tevékenység már belefér. Olyan héjszerkezetről beszélünk, melynél a teljes csarnok keresztmetszete
egy félkörív, és a héj statikai kialakítása önhordó szerkezetet eredményez – tudtuk meg a szakemberektől. Hozzátették, hogy ez az épület több, mint teniszcsarnok, ugyanis illeszkedik az egyetemnek abba a koncepciójába, hogy a sportot beemeli az intézmény oktatási rendszerébe.
Itt sportmendzsment-oktatás is zajlik nem „csak” a klasszikus értelemben vett sporttevékenység. Molnár András a teniszpályák speciális kemény borításáról elmondta, hogy a kemény borítás eleve hiányzott eddig a debreceni teniszéletből.
A világ rangos teniszversenyeinek több mint a fele ma már ilyen borításon kerül megrendezésre, ezért is hiánypótló a most átadott négy pálya. A kivitelezésnél először alkalmaztunk a szigeteléshez egy új építési anyagot, amit Debrecenben állítanak elő, és üveghabnak neveznek. A pályákat milliméter pontossággal kellett megépíteni, a borításnál pedig egy nemrégiben kifejlesztett (amerikai-holland kooprodukción alapuló) innovációt alkalmaztunk, ami profi szintű játékra is tökéletesen alkalmas, izom- és ízületkímélő, ugyanakkor rendkívül tartós megoldás
– engedett betekintést a kulisszák mögé a Globál Sport Kft. ügyvezetője.
A konzorcium nagyon büszke az új referenciájára, a cégek vezetői bíznak abban, hogy rövidesen folytatása is lehet közös munkájuknak, hasonló különleges sportlétesítmények megvalósításával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.