BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erős a momentum az amerikai részvénypiacon

Hónapról hónapra újabb és újabb történelmi csúcsot állított fel az S&P 500 index.

Az amerikai S&P 500 részvénypiaci index a tavaly márciusi 35 százalékos szakadást követően kevesebb mint öt hónap alatt emelkedett vissza a pandémia előtti, február végi szintjére, és új történelmi csúccsal örvendeztette meg a befektetőit. Hozzá kell tennünk, hogy a visszapattanásban nagy szerepe volt a Covid–19 elleni oltóanyagok történelmi léptékkel is rendkívül gyorsnak számító kifejlesztésének, akárcsak annak a több ezermilliárd dollár értékű költségvetési és jegybanki stimulusnak, amelyet az egyes országok a gazdaságba pumpáltak.

Fotó: Shutterstock

Az amerikai részvénypiacokat az idén is erős momentum jellemzi. 

Alacsony volatilitás mellett 5 százalékot ritkán elérő korrekciókkal, hónapról hónapra újabb és újabb történelmi csúcsot állított fel az S&P 500 index. Közben többször is farkast kiáltott a piaci szereplők kisebb-nagyobb csoportja. 

Természetesen egy sor érvet lehetne felsorakoztatni egy „kiadósabb” korrekció időszerűsége mellett: historikus magasságban lévő árfolyamok és értékeltségek, feszített margin számlák, magas és koncentrált pozicionáltság, az amerikai kormányzati támogatások pozitív hatásainak várható kiárazódása, de leginkább a befektetők által árgus szemmel figyelt inflációs folyamat, és az erre adható jegybanki válaszlehetőségek tűnhetnek ijesztőnek. De csak első megközelítésre. 

Meggyőzően hangzik ugyanis az ellenérv is, hogy az elmúlt hónapokban az infláció csak átmenetileg ugorhatott csúcsra, amit az újranyitás keresleti sokkja és az értékláncok rugalmatlanabb alkalmazkodóképessége okozott. 

Az infláció a világgazdaság normál működéshez való visszatérését tükrözi, 

és ha kiárazódnak az egyszeri hatások – például a csip-gyártásban keletkezett kínálati hiány és a használt autó-értékesítés nyitás utáni „felrobbanása” –, akkor beigazolódhat a Fed tézise, amely szerint az áremelkedés átmeneti kiszúrásáról volt szó. Arról sem lehet kétségünk, hogy a piaci hangulat függvényében a Fed a húzd meg, ereszd meg politikával taktikusan igyekszik majd menedzseli a monetáris politika szigorításával kapcsolatos várakozásokat, ami arra engedhet következtetni, hogy a jelenlegi momentumban az 5-10 százalék körüli  korrekciók jó beszállási pontot kínálhatnak. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.