A hétvégén több mint félmilliárd Facebook-felhasználó személyes adatait lopták el kiberbűnözők, akik az információkat nyilvánosságra is hozták. Hogy hogyan állapíthatjuk meg, hogy a fiókunk részese volt-e a támadásnak, azt a CNN szakértők segítségével járta körbe.
Az adatok 106 ország Facebook-használóihoz tartoznak, és vannak közöttük teljes személynevek, felhasználónevek és jelszavak, telefonszámok, lakóhelyek, születési dátumok és emailcímek.
A közösségi médiaszolgáltató azt közölte, hogy az ügy még egy 2019 incidensből gyűrűzött tovább, amelyet azonban már kiküszöböltek. A vállalat azonban nem könnyíti meg annak a felhasználónak a dolgát, aki utánajárna, hogy saját fiókja is áldozatul esett-e a támadásnak.
Olyan külső szolgáltatók segítségével, mint a haveibeenpwnder.com, bárki pusztán az emailcímének megadásával lecsekkolhatja, hogy a fiókját feltörték-e vagy sem.
Van azonban még egy probléma, ugyan összesen 533 millió Facebook-felhasználó érintett a támadásban, csupán 2,5 millió személynek lopták el az emailcímét is, így még ha hozzá is fértek az adatainkhoz, csupán az esetek kevesebb mint fél százalékában vezet eredményre ez a módszer.
A legnagyobb érték az adatok között a telefonszám
– mondta Troy Hunt, a HaveIbeenPwned biztonsági szakértője.
Mivel az összes fiókról lelopták a telefonszámot, míg email címből csupán 2,5 milliót szereztek a tolvajok, így elkezdték vizsgálni annak a lehetőségét, hogy telefonszám alapján működtessék az online keresőt – mondta a szakértő.
Ugyan az adatok közel kétévesek, még így is komoly visszaélésekre adnak lehetőséget, például online személyiség lopásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.