Összesen 65 milliárd forintnyi pályázati forrást kell a Területi operatív program (TOP) keretében attrakciófejlesztésre megpályáztatni úgy, hogy abból minden vármegye részesüljön, és a támogatott projektek mindegyike működőképes legyen – mondta Révész Máriusz, a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára a VG Óperencia Podcast legfrissebb epizódjában.
A jelentkezési határidő a megyék döntő többségében még nem járt le, a pályázatok folyamatosan érkeznek, az Aktív Ökoturisztikai Fejlesztési Központ munkatársainak pedig az a feladatuk, hogy olyan projekteket ne engedjenek tovább, amelyek már ránézésre is működésképtelenek.
Az elmúlt időszakban voltak olyan aktív turisztikai és egyéb fejlesztések is, amelyek finoman szólva sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, a cél az, hogy ilyen döntések most ne születhessenek meg – derült ki az államtitkár szavaiból.
Révész Máriusz leszögezte, hogy nem feltétlenül a lombkorona nélküli tanösvényekre gondol, de láttak már csodákat, amikor nem tudták elképzelni, hogy „ez most hogy a csudába alakulhatott ki”.
A szigorúan az attrakciók működőképességére fókuszáló döntés-előkészítés nem egyszerű feladat, de a jó cél érdekében az esetleges konfliktusokat is vállalniuk kell a döntéshozóknak.
Egy elképesztő hazai siker: a Millió lépés új magyar tömegmozgalmat teremtettMaguk a szervezők is meghökkenve nézték a csatlakozók gyarapodásának az ütemét az elmúlt hetekben: százezrek csatlakoztak a Millió lépést az iskoládért programhoz, olyan ütemben, hogy alig bírta a számítógépes rendszer. Új magyar tömegmozgalom született. Nincs influenszer, aki ilyen hatékonysággal tudná népszerűvé tenni a napi mozgást. Élen járnak a hölgyek. |
Az egyik legizgalmasabb projekt Hajdú-Biharban lesz, a vármegye ugyanis úgy döntött, hogy nem osztják el több kisebb részre a fejlesztési forrást, hanem egyetlen ütős, nagy projektet valósítanak meg. Ezáltal
a Hortobágyi Nemzeti Parkban az egyik tavon Máté Bence világhírű fotós elképzelései alapján egy úgynevezett madárszínház épül majd
– mondta Révész Máriusz, hozzátéve, hogy ez világszinten is jegyzett attrakciónak ígérkezik, és tulajdonképpen egy olyan fordított állatkert lesz, ahol nem a madarak, hanem az emberek zárkóznak be annak érdekében, hogy az állatokat természetes élőhelyükön, testközelből megfigyelhessék.
A 65 milliárd forint hasznosítását nehezíti, hogy az nem maradt a Ginopban, hanem átkerült a TOP-ba, ahol lakosság- és területarányosan, az egy főre jutó jövedelemmel korrigálva kell elosztani a területek, illetve a vármegyék között. Ez nem kis kihívás, mert például Hevesben ott van a Bükk és a Mátra egy része, valamint a Tisza-tó is, ám kevesebb pénzt kaphat, mint mondjuk Bács-Kiskun megye, amely aktív turisztikai szempontból kevésbé látható, nagy kihívás megtalálni hozzá a megfelelő attrakciókat.
A Börzsöny viszont most is kedvelt kiránduló desztináció. Most szeretnének egy olyan hálózatot kialakítani Pest és Nógrád vármegyében, amellyel egy rendszerbe szervezik a kerékpáros és vízi turisztikai lehetőségeket. Kell oda egy olyan turisztikai fejlesztés is, hogy ne csak egy pontról, a Királyrétről induljon el mindenki a Börzsönybe, hanem öt-hat megállási, beszállási pontot kiépítve tágítsák az oda vezető közösségi közlekedési lehetőségeket. Ezért fogják például meghosszabbítani Verőce irányában a Királyréti kisvasutat.
A Börzsöny fantasztikus hely lesz a fejlesztések után
– hangzott el, de a Pilisben is terveznek újdonságokat, még ha nem is ilyen léptékűeket, ott is szeretnének előrelépni a turisztikai infrastruktúra kiépítésével.
Semmilyen szél nem kedvező annak, aki nem tudja, milyen kikötőbe tart
– idézte Seneca szavait az államtitkár, rávilágítva arra, hogy mennyire fontosak a különböző nemzeti fejelsztési stratégiák.
Már elkészült a nemzeti aktív turisztikai stratégia, és a kerékpáros stratégiát is elfogadta a kormány, gyakorlatilag az utolsó simításokat végzik a vízi turisztikai stratégián, és most készül az aktív életmód stratégia. Utolsó fázisban van a horgászturisztikai stratégia is, amelyről a kormány hamarosan dönt.
Komplex programokkal igyekeznek az egészséges életmódot eredményező szemléletváltást előmozdítani, az ezt megalapozó stratégiák egy részét már elfogadta a kormány – mondta Révész Máriusz.
A 2013-ban bevezetett népegészségügyi termékadó (neta) 10 százalékát mindig is aktív programokra, tavaly augusztus óta pedig közvetlenül az Aktív Magyarország programjaira lehet felajánlaniuk a cégeknek. Nem könnyű feladat, mert meg kell győzni a cégeket, hogy az általuk egyébként egyáltalán nem szeretett adó esetében még rendelkezzenek is. Az államtitkárság nagyon sok különböző programot hirdetett meg.
Zászlóshajónak szánják a Mozgást receptre programot.
Új-Zélandról indult ki ez a kezdeményezés, azóta már Skandináviában, illetve Angliában is átvették, sőt Magyarországon, konkrétan a XII. kerületben is a szárnyait bontogatja.
Konkrétan ez azt jelenti, hogy ha valaki például kezdődő magas vérnyomással elmegy a háziorvoshoz, akkor nem pirulát ír fel neki, hanem azt mondja, hogy tessék elmenni hetente négyszer mozogni úgy, hogy a pulzusszám a nyugalmi pulzus felett legyen 30 százalékkal, és így mozogjon egy-egy fél órát vagy egy órát. Svédországban ehhez egy hosszú, 150 oldalas segédkönyv is tartozik, amit lefordítottak, és hamarosan elkezdik a képzéseket szervezni a háziorvosoknak.
„Igazából még gyerekcipőben járunk, mert 160 millió forinttal indul a program, Svédországban ennek a költségvetése 400 milliárd forint éves szinten, úgyhogy itt van még tér a fejlődésre, de azt hiszem, hogy ha ez a program sikeres lesz, akkor végig kell gondolni, hogy
a tb-kasszának is különböző gyógyszerek helyett számos esetben értelmesebb és hasznosabb lenne azt finanszírozni, hogy az emberek mozogjanak
– fogalmazott Révész Máriusz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.