Horváth Lajos, a Liga Szakszervezetek alelnöke szerint felháborító és Magyarországot lejárató volt ez a felszólalás, amely a sztrájkokra és a még elégséges szolgáltatásokra utalva a terrorizmussal, az erőszakkal, a bűnözéssel kacérkodónak nevezte a magyar szakszervezeteket.
Horváth Gábor, a munkáltatói oldal szóvivője nem kívánt állást foglalni a kérdésben, mert szerinte először azt kellene tisztázni, hogy valójában mi hangzott el pontosan. Ezt a kérdést elsőként a magyar nemzeti ILO tanácsban kellene megvitatni, ezt követően kerülhet az OÉT elé.
A fórum egy másik aktuális kérdéssel is foglalkozott, ugyancsak a munkavállalói oldal kezdeményezésére. A szakszervezetek arról kérdezték a kormányt: mi a véleménye azokról az önkormányzati rendeletekről, amelyek a rendszeres szociális segély feltételeként írják elő a közjellegű munkát. A szakszervezetek szerint ezekhez a rendeletekhez a kormány Út a munkához programja adott alapot. A szakszervezetek szerint ez a kényszermunkához hasonló forma nem oldja meg a problémát, a rendszeres szociális segélyben részesülők foglalkoztatását.
Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára válaszában azt hangsúlyozta, hogy az Út a munkához program többször is szerepelt az OÉT előtt, illetve más társadalmi fórumokon, és az ott elhangzottak alapján a kormány nem terjesztette az Országgyűlés elé. További egyeztetéseket tartanak szükségesnek a társadalom által támogatott megoldás kialakításához. Az önkormányzati rendeleteket nem a jelenleg hatályos foglalkoztatási jogszabályok alapján hozták.
Az OÉT napirend előtt egy harmadik aktuális kérdést is megvitatott. Foglalkoztak az Európai Unió miniszteri tanácsának a munkaidő-irányelvre vonatkozó, napokban hozott döntésével.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke, a téma szakszervezeti szóvivője szerint Magyarországnak sokkal határozottabb álláspontot kellett volna képviselnie az opt-aut ügyében, ennek fokozatos megszüntetését követelve. Az opt-aut lehetőséget ad arra, hogy a munkavállaló a munkáltatóval a törvényesnél magasabb túlmunkáról állapodjék meg. A magyar szakszervezetek szerint a munkavállalók nem szabad akaratukból, hanem munkáltatói kényszer hatására kötnének ilyen szerződést, és ezt határozottan elutasítják.
Herczog László, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára válaszában elmondta: Magyarország a miniszterek tanácsának ülésén több más országgal együtt nem szavazta meg ezt az irányelv-módosítást, tartózkodott. Az opt-auttal kapcsolatban Magyarország kifejezte több fenntartását. A miniszterek tanácsának döntése pedig csak egy lehetőség arra, hogy az irányelv vitáját ne ismét elnapolják - ahogy az évek óta történik -, hanem azzal a továbbiakban érdemben foglalkozhasson az Európai Parlament és az Európai Bizottság. De ha még ezek a fórumok is kompromisszumos formát találnak, annak alkalmazására több év áll rendelkezésükre a tagországoknak, ez alatt társadalmi vitán közös megegyezésre lehet jutni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.