Tbiliszi számára kettős tehertétel jelentkezik már rövid-távon: egyrészt jelentős háborús pusztulást kellett elszenvednie, másrészt a külföldi befektetőket is alaposan elrettentette a konfliktus. A nemzetközi összehasonlításokkal foglalkozó bécsi kutatóintézet (WIIW) mintegy 2 milliárd euró összegűre becsülte a Grúzia által elszenvedett háborús károkat, ami főleg az ország 7 milliárdos éves GDP-jével összevetve tűnik nagynak.
A grúzok által indított támadás előtt még 10 százalékos növekedésre lehetett számítani, amit most 6 százalékra mérsékeltek. A talpra állás nyilván attól függ, hogy a Nyugat mekkora összeggel és milyen gyors akciókkal siet Tbiliszi megsegítésére. Ebből a szempontból ígéretes az USA által máris kilátásba helyezett – dollárban kifejezett – milliárdos nagyságrendű támogatás. Pénzt az EU is ígért, ráadásul kilátásba helyezte egy különleges szabadkereskedelmi egyezmény megkötését, amivel fel lehet futtatni a grúz kivitelt.
A tőkebeáramlást elemezve a WIIW rámutat, hogy évente mintegy 2 milliárd eurónyi összeg érkezett az országba, ennek mintegy harmadát azonban az Oroszországban élő és dolgozó grúzok hazautalásai alkották, ami a fejlemények ismeretében fölöttébb bizonytalanná vált. Ami mérleg Oroszország felőli részét illeti, ott kétségkívül jobb helyzetben van a jelentős fekete-tengeri partszakaszt birtokló Abházia, amely már korábban is amolyan szovjet riviéraának számított. Bár az utóbbi hónapok néhány terror-robbantása egy időre elrettentheti a turistákat, a közeli – orosz területen fekvő
– Szocsiban rendezendő téli olimpia azonban nagyot lendíthet az idegenforgalmán. Ennél jóval problémásabbnak látszik Dél-Oszétia, amit csak egy szűk alagút – illetve a hegyeken át vezető, keskeny közút – köt össze a Kaukázustól északra fekvő orosz területekkel. Itt ráadásul jelentős helyreállítási igény is támadt. Enyhíti viszont a várható terheket, hogy mindössze 70 ezer fős lakosságról kell itt gondoskodni. Oroszország várható hátrányai között a WIIW utal még arra, hogy Moszkva jelentősen elszigetelődhet, az EU leállíthatja az új együttműködési keretegyezmény megtárgyalását, és elodázódik az ország csatlakozása a Világkereskedelmi Szervezethez (WTO).
Ez utóbbival együtt jelentősen fékeződhet az orosz gazdaság liberalizálása, a kormány protekcionista gazdasági intézkedéseket hozhat, ami fékezheti mind az ottani vállalatoknak, mind az állampolgároknak a globális versenyhez való alkalmazkodását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.