Mindez az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézetnek (GVI) a diplomás pályakezdők bérezésével és a gazdasági, társadalomtudományi, illetve műszaki felsőoktatási intézmények presztízsével kapcsolatos kutatásából derül ki.
A gazdasági és társadalomtudományi karok első öt helyén fővárosi intézmények találhatók. A Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi és Közgazdaság-tudományi Kara vezeti a listát. Előkelő helyezést – és pontszámot – ért el a Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Kara is.
A földrajzi egységek szerinti bontás némileg árnyalja a fővárosi intézmények vezető szerepét. A Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi és Közgazdaság-tudományi Kara minden térségben vezető szerepre tett szert, pontszámához azonban jelentős mértékben felzárkóznak a vidéki intézmények. Kelet-Magyarországon például a Debreceni és Miskolci Egyetem közgazdaság-tudományi kara látványosan nagyobb presztízsnek örvend, mint országosan, Nyugat-Magyarországon pedig a PTE Közgazdaság-tudományi Kara és a BGF kihelyezett intézményei élveznek az országos átlagnál jelentősen jobb megítélést.
A műszaki és informatikai képzések közül az első három helyen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) karait találjuk. A BME Gépészmérnöki Kara és a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar közel azonos mértékben elismert. Őket némileg lemaradva követi a BME Építészmérnöki Kara. A fővároson kívüli intézmények közül a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara a legelismertebb. A BME Gépészmérnöki Kara a potenciális foglalkoztatók körében is a legnagyobb presztízsű felsőoktatási intézmény.
A GVI kutatása során 29 gazdasági, jogi, illetve műszaki foglalkozási csoport bérezéséről gyűjtött információt. A bruttó kezdő bér tekintetében ezen a körön belül egy átlagos diplomás pályakezdő munkába álláskor közel 202 ezer forint fizetésre számíthat.
Az átlag azonban itt is elfedi a célcsoporton belül tapasztalható különbségeket. A bérezési egyenlőtlenségek mértékét kiválóan szemlélteti például az, hogy a pályakezdők egynegyede legfeljebb bruttó 150 ezer forintra, szerencsésebb egynegyedük viszont legalább bruttó 250 ezer forint kezdő bérre számíthat.
A műszaki végzettséget igénylő munkakörökben átlagosan 35 ezer forinttal nagyobb a kezdő bruttó munkabér, mint a vizsgált gazdasági és jogi végzettségűek esetében. Ennek megfelelően a legjobban fizetett három munkakör mindegyike műszaki.
Évek óta az informatikusok vezetik a listát, ők átlagosan bruttó 272 ezer, a vegyészmérnökök bruttó 227 ezer, a villamosmérnökök bruttó 221 ezer forint kezdő bérre számíthatnak. A legrosszabbul fizetett munkakörnek a szakirányú végzettséget nem igénylő asszisztens, ügyintéző (142 ezer), a turisztikai és vendéglátó munkatárs (135 ezer) és a mezőgazdasági mérnök (130 ezer) tekinthető.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.