A munkaadói oldal jelentős többsége a garantált bérminimum jogintézményét 2009. január elseje és december 31. között fenntarthatónak tartja - jelentette ki Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, hozzátéve: ehhez szükséges, hogy a munkavállalókal megállapodjanak a mértékben, az elemek egymáshoz való viszonyában, valamint metodikában. A VOSZ-főtitkár hangsúlyozta: a munkáltatók ezzel letesznek korábbi javaslatukról, ami arról szólt, hogy fél év múlva térjenek vissza a felek a bértárgyalásokra. Most már hajlanak az egy éves megállapodásra, január elsejei kezdettel.
Továbbá azt is leszögezte, értékelnie kell a tárgyalópartnernek, hogy a munkáltatók a minimálbér jogintézményét a szakmunkásbérminimummal együtt is fenntarthatónak tartják.
A szakszervezeti oldal üdvözölte a munkaadók elmozdulását, amit a Borsik János az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke a valódi bértárgyalások elindulásának nevezett. Pataky Péter a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke elmondta, tárgyalóparnterükhöz hasonlóan a munkavállalók is lemondanak korábbi elképzelésükről, a nyolcvanezer forintos minimálbérről.
Pataky kijelentette, 76 500 forintos minimálbért és 95 ezer forintos szakmunkás-bérminimumot javasolnak, a legalább két év gyakorlattal rendelkezők körében. Ez 10,9 százalék bruttó, 8,7 százalékos nettó, 4 százalék reálérték emelkedést jelentene a jelenlegi becslések alapján. A munkáltatók a javaslatra nem reagáltak, ehhez további oldalon belüli egyeztetések szükségeltetnek.
A felek jövő pénteken tárgyalnak ismét. Dávid Ferenc és Pataky Péter is egyetértett: noha végre elindultak az igazi bértárgyalások, most nagyon kemény fordulók következnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.