Emiatt az Európai Néppárt (EPP) akkor is legnagyobb frakció maradhat a júniusi – uniós szintű – parlamenti választásokon, ha a blokkból kilépnek a brit konzervatívok és a csehországi Polgári Demokrata Párt (ODS), amint azt kilátásba helyezték. Ahol valamennyire is tartják magukat a szocialista formációk, az Spanyolország és Dánia.
Madridban a válság és a 14 százalék körüli munkanélküliség megrendítette José Luis Rodriguez Zapatero miniszterelnök kormányát, és a múlt hónapban át kellett engedniük Galicia-tartományt az ellenzéknek, országosan azonban a kormányfő nem népszerűtlenebb, mint konzervatív néppárt vezetője, Mariano Rajoy.
Dániában a szociáldemokrata ellenzék vezetője 37 százalékos támogatottságot tudhat maga mögött, szemben a kormányzó jobbközép vezetője mellett kinyilvánított 16 százalékos szimpátiával. Ezzel azonban a kontinensen nagyjából véget is ért a sor. Svédországban a szociáldemokraták, a számukra szokatlan ellenzéki szerepben nem tudtak erősíteni, amikor pedig ennek orvoslására nyitni próbáltak a szélsőbal felé, akkor erős rosszallást váltottak ki a közvéleményben. Franciaországban a hagyományos baloldal megítélése jelenleg ugyanolyan gyenge, mint a hatalmon lévő neo-gaulleista párté, feljött viszont a trockista-rebellis nézeteket valló új, antikapitalista párt, amelynek vezetője – Olivier Besancenot – ügyes szónoklataival és nyilatkozataival nyit szabad teret pártja és választói számára.
Az ősszel választásokat tartó Németországban a konzervatív pártok őrzik a 34 százalék körüli támogatottságukat, és várhatóan kormányt tudnak alakítani az ottani szabaddemokratákkal, akiknél a szavazói szimpátia 17 százalékra növekedett, a legutóbbi, 2005-ös választásokon elért 10 százalékról. A német szociáldemokraták – a jelenlegi viszonyok alapján – 25 százaléknyi szavazatra számíthatnak, az ottani szélsőbal – a „Linke” nevű csoport – viszont nem tudja megismételni a francia testvérpártjának sikereit és 10 százalék körüli szinten áll.
A kontinensen másutt szintén jól szerepelnek a felmérésekben a jobboldali pártok. Olaszországban Silvio Berlusconi koalíciója a gazdasági bajok ellenére szilárdan őrzi a parlamenti többségét, köszönhetően nagyrészt annak, hogy a baloldal vezéregyéniségének tartott Walter Veltroni februárban váratlanul lemondott. Nagy-Britanniában a Munkáspárt támogatottsága már hosszabb ideje elmarad a David Cameron által vezetett, ellenzéki konzervatívokétól.
A jobbközép vagy konzervatív pártok bázisát szinte minden országban erősíti, hogy még a bőség esztendeiben kevéssé lelkesedtek a neo-liberális gazdasági elvekért és a pénzügyi kapitalizmusért, emellett általában szigorúbb piaci szabályozást követeltek. Így a baloldali pártokkal szembeni gyanakvás annak ellenére fennmaradt, hogy a közéletet és a sajtót elárasztotta a „kapitalizmus végéről” szóló közbeszéd.
Felróják még a baloldali pártoknak, hogy a jó konjunktúra éveiben nem tartalékokat képeztek a mostani nehéz időkre, hanem jóléti programokat kreáltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.