A felmérés arra is rávilágít, hogy iparágak szerinti bontásban az üzleti szolgáltatások terén bizonyul a legnehezebbnek a megfelelő munkaerő megtalálása, míg az építőipari cégek csaknem egyharmadának nem jelent problémát a munkaerő-felvétel. A régóta tartó trend azonban nem változott: a szakmunkás munkakörök betöltése a válaszadók 21,3 százaléka szerint továbbra is nagy kihívást jelent.
A vállalati hierarchiában elfoglalt szint tekintetében a válaszadók 32,2 százaléka véli úgy, hogy a „specialista” munkakörök betöltése a legnehezebb. Ezek már olyan speciális tárgyi tudást, munkatapasztalatot és végzettséget igényelnek, amelyet a jelenleg nyilvántartott álláskeresők nagy része biztosan nem tud felmutatni – mondta a Világgazdaságnak Csapos Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke. Meglátása szerint a megváltozott gazdasági helyzetben, az alacsony költségvetések és állandó létszámstopok mellett a cégvezetők most még inkább vigyáznak szakembereikre, illetve ügyelnek arra, hogy kiváló munkaerővel töltsék fel a megüresedett pozíciókat.
A megváltozott munkaerőpiaci helyzetben most könnyebb a korábban nehezen megtalálható embereket felkutatni és felvenni egy-egy speciális munkakörbe – véli Varga Krisztina, a Workplus Munkatárs-közvetítő, Személyügyi és Vezetési tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója. Tapasztalata szerint például jelenleg a mérnöki, valamint a pénzügyi területekre keresés helyett egyelőre inkább kivárás a jellemző, míg a kereskedelemben már-már hiány a jó szakember. A Workplus ügyvezető igazgatója egyébként úgy látja, a cégek jelentős részénél a létszámleépítések egy része elsősorban a hatékonyságnövelésről szól. Így a válság egyes munkaadóknál valójában jó indok arra, hogy megszabaduljanak azoktól a kollégáktól, akik nem tudnak hatékonyan beilleszkedni az adott cégkultúrába. Varga Krisztina hozzátette: az előbb említett folyamatok miatt válság idején még inkább ragaszkodnak a cégek a kulcsembereikhez.
A Manpower kutatása rámutat arra is, hogy a cégek milyen kompetenciákat hiányolnak a jelentkezőkből. Valamennyi iparágban döntő fontosságúnak értékelték a válaszadók a potenciális munkavállalók szakmai tudását és tapasztalatát. Iparágtól függetlenül pedig minden munkáltató fontos kompetenciának tekinti a problémamegoldó képességet és a nyelvtudást.
Egyre erősebb az a munkáltatói igény a piacon, hogy a diploma mellett minimum 2-3 idegen nyelv ismerete szükséges egy-egy szellemi munkakör betöltéséhez – árnyalta a képet lapunk kérdésére Tokár Péter, a TESK Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója. Mindemellett úgy véli, a cégvezetők által megfogalmazott elvárások jóval túlszárnyalják a jelenlegi munkaerő-piaci kínálatot, így azok átgondolására lenne szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.