Magyarország sem vonhatja ki magát a világméretű gazdasági válság hatásai alól. A magyar gazdaság visszaesése azzal jár, hogy kevesebb jövedelem áll rendelkezésre az állami feladatok finanszírozásához – magyarázta a döntést Oszkó Péter pénzügyminiszter a pénteki Világgazdaságban.
13 ezer költségvetési intézmény működik a helyhatóságok irányítása alatt, és a leépítések ellenére a települések még 2008-ban is több mint 426 ezer embert foglalkoztattak teljes munkaidőben, akik körében a hivatalnokok száma még nőtt is 2001 óta. Ráadásul a bürokraták 12-13 százalékos számarányuknál nagyobb mértékben, 17-18 százalékkal részesülnek a személyi juttatásokból, vagyis jobban megfizetik őket, mint például a pedagógusokat.
A rejtett tartalékokat jelzi, hogy bár a regionális önkormányzatok nem alakultak meg, az uniós fejlesztési pénzekről döntő hét regionális fejlesztési ügynökség egyenként 100-150 fős szervezetet tart fenn. Önkritikusabb polgármesterek ugyanakkor azt is elismerik, nemcsak hivatalnokokból, hanem választott tisztségviselőkből is túltermelés van. Tiszavasvári független polgármestere, Rozgonyi Attila a HVG kérdésére elmondta, ha a kistérségében 35 ezer emberre 105 képviselő és 10 polgármester jut, akkor van még min spórolni.
Zongor Gábor a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára kifejtette: ha az állam azt várja a településektől, hogy kevesebb pénzből működjenek, akkor nem helyes olyan jogszabályokat alkotni, amelyek ezzel a törekvéssel szembemennek: például azzal, hogy októbertől bírság szabható ki azon önkormányzatokra, amelyek az ügyintézési határidőt túllépik. Az önkormányzati szövetségek az utóbbi hetekben hiába kezdeményeztek egyeztetést a szakminiszterrel és a kormányfővel, mindkét helyen kosarat kaptak. Zongor Gábor a Világgazdaságnak elmondta: a megvonás tartalmi elemeit firtató levelükre mai napig nem kaptak választ Bajnai Gordon miniszterelnöktől.
A HVG szerint a forrásszerzéshez elsősorban olyan előírásokat enyhítenének, illetve határidőket tolnának ki, mint például a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek kötelező óvodai elhelyezése. Konkrét milliárdokat azonban innen nem tud majd elvenni a kormány. Kovács Róbert a Local and Regional Monitoring Intitute ügyvezetője a Világgazdaságnak leszögezte: a megtakarítás forrásai elsődlegesen a hazai településfejlesztési források, az oktatási és a szociális normatíva lehetnek, amellyel azonban ismételten a kisebb településeket sújtanák jobban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.