Ez utóbbinál a gyógyítási teljesítmények 70 százalékáért 150 ezer forint alapdíj járt, a fennmaradó díj a betegforgalomtól függő mértékben csökkent. Két hete a gyógyítóintézmények szakmai szervezetei a kritikus pénzhiány miatt egyeztetést kezdeményeztek a szaktárcával, és demonstrációsorozatot helyeztek kilátásba.
Eladósodásuk olyan mértékűre duzzadt, ami már a betegellátást veszélyezteti. A biztosítótól kapott járandóság ugyanis nem fedezi az ellátás költségeit – állították. A forráshiányt súlyosbította a júliusi áfaemelés, az infláció, s hogy a kötelező béremelés fedezetét nem kapták meg a központi büdzséből. Tetézte a bajt a gyógyítókaszszában a válság miatt zárolt 13,5 milliárd forint.
A hét eleji második egyeztető tárgyalás azzal zárult, hogy a szakmai szervezetek felhatalmazást kérnek tagságuktól, elfogadják-e a szaktárca által kínált megoldásokat.
Alapkérdés, hogy a szervezetek engednek-e a 25,5 milliárdos követelésből – mondta a Világgazdaságnak Székely Tamás.
Választ vár arra is, a jelenlegi 70-30 százalékos szisztéma helyett visszaállítanák a tvk-t, s meg tudnak-e egyezni a gyógyítási alapdíj öszszegéről. Ha lesz megállapodás, októberben 4,5 milliárd többletpénzt kapnak az intézmények az idei büdzséből. Decemberben – a jövő évi költségvetés terhére – további összegre számíthatnak.
Januártól pedig az OEP-nek történő jelentést követő két hónap után fizetik a tb-apanázst, ez most három hónap. Így januárban két kifizetés lesz. A dolgozók bére átlagosan a költségek 60 százaléka, de a januári egyik utalásból azt nem kell fizetni – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.