BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dőlnek Magyarországra az EU-pénzek

Eddig a 2007-13 között felhasználható európai uniós források 27 százalékát, azaz 93 milliárd eurót ítéltek oda a tagállamok különböző foglalkoztatást és növekedést serkentő projektek támogatására - derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett jelentéséből. Magyarország második és hetedik ebben a sorban, 11,5 milliárd eurós, illetve 46,3 százalékos forrásallokációval.

A 2007-2009-es időszakra vonatkozó bizottsági mérleg a 27 tagállam tavaly őszi beszámolói alapján készült az unió kohéziós teljesítményéről, arról, hogy milyen haladást értek el az egyes országok a múlt esztendő végéig a hétéves időszakra közösen elfogadott növekedési és foglalkoztatási célkitűzések teljesítésében. Az EU brüsszeli végrehajtó testülete a mostani költségvetési időszak indulása óta első ízben értékelte a közösség kohéziós teljesítményét.

A forráskihelyezés összege alapján Magyarország Lengyelország mögött a második az uniós rangsorban. A teljes nemzeti kerethez viszonyított forrásallokációval az első három év teljesítménye alapján Belgium áll a legjobban, 61,1 százalékos mutatóval. Utána a második Hollandia 55,8, a harmadik Észtország 52,3, a negyedik Írország 51,8, az ötödik Málta 48,7  és a hatodik Svédország 48,5 százalékos mutatóval. A forráskihelyezés alapján Görögország (11,9%), Románia (14,1%) és Szlovákia (18,6%) kullog a sor végén.

Az EU tagállamok forrásfelhasználásáról szóló uniós jelentés egyes elemeiben és összességében is elismerően nyilatkozik Magyarország teljesítményéről, első rátekintésre is látszik, hogy messze az uniós átlag felett teljesítünk a források lekötése terén - kommentálta a bizottsági jelentést Simon László, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese. Ez a szám az EU viszonylatában 27 százalék, míg Magyarország 2009. év végén a rendelkezésre álló források közel felét, több mint 46 százalékát kötötte le.

Ugyanakkor nem szabad összehasonlítani egy olyan ország teljesítményét Magyarországéval, mely a hazai források csak töredékével rendelkezik - figyelmeztetett az NFÜ illetékese. Hiszen például Belgium, Írország vagy Svédország - akik a százalékos teljesítményben előttünk állnak - a magyar támogatási nagyságrend 10-15-öd részét kapja, így a kevesebb forrást nagy valószínűséggel gyorsabban tudják felhasználni.

Az Európai Bizottság az éves felülvizsgálata után írásban, egy összegző levélben is megerősítette: a magyar fejlesztéspolitikai rendszer példaértékű, jól működik, ajánlott példa más tagországok számára is. Innovatív módon, mások számára is hasznosítható eszközökkel kezeltünk válságot, jól teljesítünk a források lehívásában - közölte végül az NFÜ illetékese.

További információk a csütörtöki Világgazdaságban

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.