A 2007-2009-es időszakra vonatkozó bizottsági mérleg a 27 tagállam tavaly őszi beszámolói alapján készült az unió kohéziós teljesítményéről, arról, hogy milyen haladást értek el az egyes országok a múlt esztendő végéig a hétéves időszakra közösen elfogadott növekedési és foglalkoztatási célkitűzések teljesítésében. Az EU brüsszeli végrehajtó testülete a mostani költségvetési időszak indulása óta első ízben értékelte a közösség kohéziós teljesítményét.
A forráskihelyezés összege alapján Magyarország Lengyelország mögött a második az uniós rangsorban. A teljes nemzeti kerethez viszonyított forrásallokációval az első három év teljesítménye alapján Belgium áll a legjobban, 61,1 százalékos mutatóval. Utána a második Hollandia 55,8, a harmadik Észtország 52,3, a negyedik Írország 51,8, az ötödik Málta 48,7 és a hatodik Svédország 48,5 százalékos mutatóval. A forráskihelyezés alapján Görögország (11,9%), Románia (14,1%) és Szlovákia (18,6%) kullog a sor végén.
Az EU tagállamok forrásfelhasználásáról szóló uniós jelentés egyes elemeiben és összességében is elismerően nyilatkozik Magyarország teljesítményéről, első rátekintésre is látszik, hogy messze az uniós átlag felett teljesítünk a források lekötése terén - kommentálta a bizottsági jelentést Simon László, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese. Ez a szám az EU viszonylatában 27 százalék, míg Magyarország 2009. év végén a rendelkezésre álló források közel felét, több mint 46 százalékát kötötte le.
Ugyanakkor nem szabad összehasonlítani egy olyan ország teljesítményét Magyarországéval, mely a hazai források csak töredékével rendelkezik - figyelmeztetett az NFÜ illetékese. Hiszen például Belgium, Írország vagy Svédország - akik a százalékos teljesítményben előttünk állnak - a magyar támogatási nagyságrend 10-15-öd részét kapja, így a kevesebb forrást nagy valószínűséggel gyorsabban tudják felhasználni.
Az Európai Bizottság az éves felülvizsgálata után írásban, egy összegző levélben is megerősítette: a magyar fejlesztéspolitikai rendszer példaértékű, jól működik, ajánlott példa más tagországok számára is. Innovatív módon, mások számára is hasznosítható eszközökkel kezeltünk válságot, jól teljesítünk a források lehívásában - közölte végül az NFÜ illetékese.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.