BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Repülők, vitorlások, szuperautók - Megéri a vagyonadó?

Egy értékesebb budai ingatlan vételárának megfelelő összeg, 153,6 millió forint folyt be március végéig a repülők, vitorlások, nagy teljesítményű autók után fizetett vagyonadóból.

Nem állítható, hogy a vagyonadóból származó bevétel fogja helyreállítani a költségvetés egyensúlyát, idén március végéig 153,6 millió forintot fizettek be a törvény alapján luxuscikknek számító vitorlások, repülők és autók tulajdonosai.

Ahogy arra számítani lehetett, a gépjárművek gazdáitól folyik be a legtöbb pénz, eddig 141,5 millió forint. A légi járművek után valamivel több mint 790 ezer forint került az APEH számlájára, amit 29 befizető jegyez. A vízi járművek után 426 darab befizetés történt, a vizek szerelmesei 11,3 millióval gazdagították eddig a kincstárat.

Valójában már az is meglepő, hogy ennyi pénz átutaltak az erre kötelezettek. Elsőként ugyanis május 20-án kellene fizetni részletet, majd a másodikat szeptemberben.

Amint a számokból látszik, nagyon kevesen fizetnek adót a repülőjük után a vagyonadó bevezetése óta, de ennek elsődleges oka, hogy a szó szoros értelmében vett magánrepülő kevés van regisztrálva hazánkban.

Nem mindenki van tisztában azzal, vonatkozik-e rá az adófizetési kötelezettség. A Magyar Repülő Szövetség például ajánlásért fordult az adóhatósághoz, s ennek ismeretében alakította ki álláspontját. – Az APEH válaszai és a vonatkozó jogszabályok szerint azokat a magánszemélyeket, akik tagjai a sportegyesületeknek (e szervezetek tagjai a szövetségnek), nem terheli adófizetési kötelezettség, hiszen a repülők üzemeltetője ez esetben a sportegyesület vagy épp a szövetség – mondta Oláh Attiláné, a szövetség gazdasági vezetője.

Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adópartnere úgy véli, üzenetértéke persze van annak, hogy a luxusnak minősített járművek után adót fizettet az állam, bár a nagy teljesítményű gépjárművek kategóriába egy idősebb, de luxusmárkának egyáltalán nem minősíthető autó is belefér.

Ugyanakkor valószínűleg többe kerül az adótörvény végrehajtása (az adóbeszedés, ellenőrzés), mint amenynyi pénzt, nagyjából egymilliárd forintot majd hoz. Emlékeztet arra, hogy a vagyonadótörvényt eredetileg a lakások adóztatása miatt alkották meg, a többi vagyontárgy az egyeztetések során került bele a csomagba. Az Alkotmánybíróság azonban kilőtte a lakások vagyonadóztatását, így csak a járulékos elemek maradtak a jogszabályban. Vámosi-Nagy Szabolcs szerint van értelme a vagyon adóztatásának, de nem ebben a formában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.