BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Krugman: a görög válság euróövezeti krízist hozhat

Paul Krugman Nobel-díjas amerikai közgazdász szerint a görög adósságválság euróövezeti krízist idézhet elő, ha az európai vezetők nem lesznek képesek sokkal bátrabban fellépni annál, mint ahogy eddig tették.

A jó hír az, hogy Görögország nem a következő Lehman Brothers, nem elég nagy és nincs annyi kötődése, hogy válsága a globális pénzügyi piacok befagyásához vezessen. A rossz hír viszont az, hogy Görögország problémái sokkal súlyosabbak annál, mint amit Európa elismer, és ezek a problémák részben a kontinens más országaiban is fennállnak - írta a szakember a The New York Times pénteki számában.

Krugman túl optimista forgatókönyvnek tartja azt, amelyik szerint a görög tragédia azzal végződik, hogy az ország fizetésképtelenné válik. "Egyre inkább az a meggyőződésem, hogy a fizetésképtelenné válással együtt vagy azt követően az ország távozni fog az euroövezetből" - írta.

Értékelése szerint a görög válság megjósolható volt. Ma már világos, hogy a problémát az okozza: Európa nem rendelkezik a sikeres valutaövezet néhány fontos jellemzőjével. Mindenekfelett nincsen központi kormánya.

Krugman szerint Görögország több tekintetben Kaliforniához hasonlítható. Mindkettő súlyos pénzügyi gondokkal küszködik, és felelőtlen költségvetési politikát folytattak.

Értékelése alapján az amerikai szövetségi állam nehézségei mégsem számítanak annyira, még lakói számára sem, mert az ott elköltött pénzek jelentős része Washingtonból érkezik. A kaliforniai államkincstár kiapadhat, de az idősek megkapják betegbiztosítási kifizetéseiket a szövetségi Medicare programban, a szövetségi társadalombiztosítási juttatások is folyamatosak, és a hadiipari vállalatok központi megrendelései is működnek. Az amerikai gazdasági felépülésből tehát Kalifornia is részesedik. Görögországban viszont a költségvetési megszigorítások erősen vissza fogják vetni az amúgy is nyomott gazdaságot.

A neves közgazdász szerint Görögországon csak egy gazdasági fellendülés segíthetne, amely munkahelyeket teremtene, és növelné a jövedelmeket. Ha Görögországnak saját valutája lenne, azt leértékelve, exportjának versenyképességét fokozva előkészíthetne egy ilyen fellendülést.

Krugman szerint a görögök számára politikailag csak az az út járható, amely eddig elképzelhetetlen volt: kilépnek az euróövezetből. Ha viszont erre sor került, ez lökéshullámokat fog kelteni Európában, esetleg más országokban is válságot idézve elő.

Euró: tényleg vége?

Elképzelhető, hogy megszűnik a közös európai valuta – véli Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász. A BBC Radio 4-nak nyilatkozva annak a véleményének adott hangot, hogy a görögöknek szánt mentőcsomag csak átmeneti segítséget jelent, hoszszú távon megmaradnak a problémák, amit kihasználhatnak a spekulánsok.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.