2010. január–februárban a külkereskedelmi termékforgalom volumene exportban 17, importban 13%-kal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
A külkereskedelmi mérleg aktívuma az év első két hónapjában 178 milliárd forint (664 millió euró) volt, ami 138 milliárd forint (568 millió euró) javulást jelent a 2009. január–februári 40 milliárd forint (96 millió euró) aktívumhoz képest.
2010. január–februárban a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest exportban 6,7, importban 7,9%-kal csökkent, a cserearány 1,3%-kal javult. A forint a főbb devizákhoz képest 7%-kal erősödött, ezen belül az euróhoz viszonyítva 6,5%-kal, a dollárhoz mérten pedig 13%-kal.
Az év első két hónapjában a gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene csaknem negyedével, a behozatalé több mint ötödével nőtt az elmúlt évben regisztrált alacsony bázisszinthez viszonyítva. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb részarányt kitevő híradás-technikai termékek kereskedelmében 2009 második félévétől tart a növekedési tendencia: az export volumene közel harmadával, az importé másfélszeresére bővült a vizsgált időszakban. Főbb felvevő piacaink Nagy-Britannia, Németország és Szlovákia volt, míg a behozatal nagyrészt az ázsiai országokból származott.
Az energiafejlesztő gép és berendezés exportjának a volumene, továbbá a villamos gép, villamos készülék és műszereké mindkét forgalmi irányban átlagot meghaladó mértékben bővült. A válság által leginkább sújtott termékkör, a közútijármű-kereskedelem volumennövekedése a kivitelben 17, a behozatalban pedig 12%-ot ért el.
Mérsékeltebb volt a bővülés a feldolgozott termékek körében, az export volumene 11, az importé 4,3%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A gyógyszer, gyógyszerészeti termék kivitelének volumennövekedése 7, míg a behozatalé 12%-ot ért el. Kiemelkedő a szakmai, tudományos ellenőrző műszerek exportjának mintegy másfélszeres volumennövekedése, ami elsősorban a gépjárműgyártáshoz szükséges termékek − automata szabályozó- vagy ellenőrző műszer és készülék; mindezek alkatrészei és tartozékai − németországi kivitelének köszönhető. Két kisebb súlyú árucsoport, a színesfém behozatalának volumene mintegy felével, illetve a műanyag-alapanyagé negyedével haladta meg az előző évit.
Az energiahordozók importvolumene 2010 első két hónapjában mintegy 9%-kal haladta meg az oroszországi gázszállítások leállítása miatt alacsony bázisidőszaki szintet. Januárban még 13%-os csökkenést, februárban viszont már 35%-os volumenbővülést regisztráltunk. A természetes és mesterséges gáz árucsoport behozatalának volumene mintegy negyedével nőtt, ezzel szemben a kőolaj és kőolajterméké, valamint a villamos energiáé nem változott a két hónapban.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek volumene mindkét forgalmi irányban 5%-kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A legnagyobb részarányt képviselő gabona és gabonakészítmények kivitele negyedével, behozatala csaknem harmadával csökkent, elsősorban a kukorica forgalmában jelentkező visszaesésnek köszönhetően. Az élő állat, a hús és húskészítmény, valamint az állati takarmány forgalma viszont mindkét irányban növekedést mutatott.
Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2010 első két hónapjában a kivitelben 15, a behozatalt tekintve 11%-kal haladta meg a bázisidőszaki szintet, elsősorban a gépek és szállítóeszközök forgalmának jelentősebb élénkülése miatt. A külkereskedelmi mérleg az unió egészével tovább javult. Az aktívum a régi tagállamok esetében 49, az új tagállamok vonatkozásában 18 milliárd forinttal nőtt 2009 első két hónapjához képest.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene főként az ázsiai gépkivitel jelentős megugrása következtében 27%-kal, az importé 15%-kal haladta meg az elmúlt évi alacsony bázisszintet. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya 250 milliárd forint volt, 72 milliárd forinttal kevesebb, mint tavaly.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.