Olli Rehn a Vasárnapi Híreknek adott, a Reuters hírügynökség által előzetesen ismertetett interjújában leszögezte, hogy Magyarországnak folytatnia kell a pénzügyi konszolidációt és a költségvetési hiányt a túlzottdeficit-eljárás keretében a jövő évben a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alá kell szorítania.
Túlzott deficit akkor áll fenn, ha egy Európai Uniós tagország nem teljesíti a maastrichti szerződésben a fenntartható államháztartási helyzetre vonatkozó követelményeket, és költségvetési hiánya meghaladja a GDP 3 százalékát, illetve az államadósság a 60 százalékát. Ennek megfelelően a 2004-ben belépő tíz tagország közül több, köztük Magyarország is, a csatlakozáskor automatikusan túlzottdeficit-eljárás alá került.
A finn biztos - aki korábban a bővítés felelőse volt - hangsúlyozta, hogy a költségvetési deficit növelése helyett Magyarországnak megbízható pénzügyi politikát kell folytatnia, ami tartós gazdasági növekedés szükséges előfeltétele. Rehn emlékeztetett arra, hogy miközben a legtöbb európai uniós tagállam a pénzügyi konszolidáció útjára lépett, Magyarország sem térhet le erről az útról.
Az interjúban az unió gazdasági és pénzügyi biztosa hangsúlyozta, hogy a magyarországi helyzet semmi esetre sem hasonlítható a Görögországban történtekhez. Rehn utalt arra, hogy noha voltak bizonyos költségvetési "csúszások" a korábbi magyar szocialista kormány hivatali idejének utolsó heteiben, azok korlátozottak voltak, és nem veszélyeztetik a pénzügyi konszolidációt.
E "csúszásokon" kívül a bizottság nem tud semmifajta "csontvázról a szekrényben" - jelentette ki a Reuters által ismertetett interjúszövegben Olli Rehn.
Csontváztörténet és hiánycélok
Mint ismeretes, Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár vezetésével egy munkcsoportot hozott létre a Fidesz, hogy a kölltségvetés helyzetét átvilágítsa. Varga júniusban állt elő az általuk feltárt "csontvázakkal", mondván a 2010-es költségvetésnek nem sok köze van a valósághoz. A végleges jelentést augusztus végére ígérte a politikus.
Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára lapunknak augusztusban adott interjújában azt nyilatkozta, hogy "olyan költségvetést örököltünk, amelyben minimum 300 milliárd forintos beépített rejtett hiány volt". Cséfalvay azt is állította egy interjúban, hogy a Nemzetközi Valutaalap rosszul számolt, és ezért az Európai Bizottság is felelős.
A kormány ezzel a kényszerűsséggel indokolta a 29 pontos akciótervet, hogy tartható legyen a Bajnai-kormány által vállalt 3,8 százalékos hiánycél.
A volt pénzügyminiszter a kezdetektől fogva tagadta a csontvázak létezését, és többször utalt arra, hogy tárcája már áprilisban, a választások előtt listát állított össze azon területekről, ahol gondok lehetnek a kitűzött célok teljesítésével. Oszkó Péter többször utalt arra is, hogy az új kormány maga üt lyukat az idei büdzsén.
A Költségvetési Tanács számításai szerint idén csak a társasági adó 10 százalékos kulcsának kiterjesztése 54, jövőre pedig 111 milliárdos bevételkiesést okoz, amit csak a pénzintézeti különadóval látszik kompenzálni a kormány.
Régóta tudható volt, hogy az új kormány (még ellenzéki pártként a Fidesz sem) nem ragaszkodna az előző kabinet által vállalt idei és 2011-es hiánycélokhoz, ám a görög válság, majd José Barroso június elején világossá tette Orbán Viktor kormányfő számára, hogy az EU az idei hiánycél módosításába semmiképpen sem megy bele, de igen nehéz dolga lesz a kabinetnek a jövő évre vonatkozó vállalások enyhítésével is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.