Ha hazajövök, akkor vonaton, metrón, az egyszerű polgárok mindenütt azt kérdezik tőlem, mit csináljanak a pénzükkel. Rengetegen viszik ki megtakarításaikat szlovákiai bankokba. Ausztriában már forintbetéteket is elfogadnak. Itt a válasz, hogy mi a hatása a kormány intézkedéseinek – fogalmazott a volt pénzügyminiszter.
Arra a kérdésre, indokolt-e ez a félelem, Bokros úgy válaszolt: nem lát bele azokba a boszorkánykonyhákba, ahol a jövőre vonatkozó gazdaságpolitikai terveket főzik. Minden ember saját maga vállalja a felelősséget a családjáért.
"Amikor közel 3 millió magán-nyugdíjpénztári tag megtapasztalta, hogy durva zsarolással és az információk tudatos visszatartásával két hónap alatt rákényszerítették egy olyan, szükségképpen rossz döntésre, ami a következő 40 évre az egész életének stratégiáját meghatározza, akkor nem tudok elmarasztalni senkit, ha a saját érdekeit tartja szem előtt" – fogalmazott Bokros.
A nyugdíjpénzekről elmondta: nem likvid vagyonról van szó, állampapírokban van nagyjából a 40 százaléka, a többi részvényben, devizában, ingatlanban, egyéb eszközökben. Ezek készpénzzé tételét ráadásul nem lehet megcsinálni azonnal, mert ha ezeket az értékpapírokat rázúdítják a piacra, összeomlik a Budapesti Értéktőzsde.
Hozzátette: látni kell, hogy a kötvények és részvények értékesítése több évet igényel, ha úgy akarják végrehajtani, hogy a szóban forgó piacokra ne legyen túlságosan pusztító hatása, és ne legyen abból veszteség, hogy az állam túl gyorsan „fektet ki”. Bonyolult pénzügy- és könyveléstechnikai kérdések tucatjára nincs még válasz, márpedig e nélkül azt sem lehet tudni, hogy ténylegesen mennyit ér ez a vagyon, s mikor, milyen ütemezésben számolható el költségvetési bevételként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.