A tanácstagok egyetértettek abban, hogy a hazai kereslethiányos reálgazdasági körülmények továbbra is erőteljes árleszorító hatást képviselnek. A háztartásokat további folyamatos alkalmazkodásra és mérlegkiigazításra sarkallja a hiteltörlesztések terhe, és ennek következtében a hazai vásárlóerő további csökkenése sem zárható ki rövidtávon. A vállalati hitelfeltételekben szigorodás tapasztalható, és a vállalatok jövedelmezősége továbbra is romlik. A külső kereslet lassulása már a hazai makrogazdasági statisztikákban is érzékelhető – áll az MNB rövidített jegyzőkönyvében.
A Monetáris Tanács tagjainak megítélése szerint külső tényezők, és hazai gazdaságpolitikai intézkedések hatására nőtt a makrogazdasági és inflációs előrejelzés bizonytalansága. Az euróövezeti adósságválság uniós kezelésére irányuló intézkedések bejelentését, és az új információk feldolgozását követően a decemberi inflációs előrejelzés készítése során lehet majd a középtávú kilátásokat érdemben újraértékelni.
Többen úgy érveltek, hogy az indirekt adóemelésekhez, és a forintárfolyam elmúlt hetekben tapasztalt gyengüléséhez köthető inflációgerjesztő hatások csak átmenetiek lehetnek. A testület tagjai ugyanakkor egységesek voltak atekintetben, hogy a monetáris politikának fokozott figyelemmel kell kísérnie az esetleges tovagyűrűző hatások megjelenését a fogyasztóiár-indexben– írja a jegyzőkönyv.
Volt, aki azt emelte ki, hogy a jelentős minimálbér emelés a költségoldali inflációs nyomást erősítheti. Az egyik tanácstag úgy érvelt, hogy a jelenlegi helyzetben elsősorban az adószűrt maginflációra érdemes fókuszálnia a monetáris politikának. Más tanácstagok ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a jegybank árstabilitási célja a teljes fogyasztói kosárra vonatkozik, és az árstabilitás fenntartásához a korábbi tapasztalatok szerint a célnál alacsonyabb maginflációs szintet szükséges fenntartani. Elhangzott olyan vélemény is, hogy az adóintézkedések ismét olyan ársokkot jelentettek, ami nem cseng le a monetáris politika időhorizontján, és a tartósan magas árvárakozások kialakulásának veszélyét hordozza.
A Monetáris Tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a döntéshozatal során a legnagyobb bizonytalanságot jelenleg Magyarország kockázati megítélésének előrejelzése okozza. A tagok egy része úgy látta, hogy az eurózóna periféria országainak válsága rövidtávon enyhülhet az uniós intézkedések részleteinek jóváhagyását és bejelentését követően. Ennek következtében a befektetői hangulat javulhat a közeljövőben, ami a forinteszközök iránti kereslet növekedésével és a forint árfolyamának erősödésével járhat. Ezzel szemben többen azt hangsúlyozták, hogy a nemzetközi környezet kiszámíthatatlansága mellett a devizahitelek végtörlesztése és a 2012. évi költségvetés is bizonytalanságokat hordoz.
Egyes tagok kedvezőnek ítélték, hogy a költségvetés hiánya európai viszonylatban továbbra is rendkívül alacsony. Volt azonban, aki azt hangsúlyozta, hogy a hosszabb távú növekedési kilátások romlása a fiskális pálya fenntarthatóságát veszélyeztetheti. Emellett a devizahitelek végtörlesztése iránt is visszafogott az érdeklődés, amiben a bankok magatartása is szerepet játszhat. Egyes tanácstagok külön felhívták a figyelmet arra, hogy több vezető politikus is kilátásba helyezte a végtörlesztési lehetőségek további kiterjesztését – áll a jegyzőkönyvben. Amennyiben erre sor kerülne, az kedvezőtlenül befolyásolhatná Magyarország kockázati megítélését.
Elhangzott olyan vélemény is, hogy egyre több elemző veti fel a jövő évi recesszió esélyét az euróövezet egészében, ami középtávon Magyarországra szintén kedvezőtlen hatást gyakorolhat. Több tag arra is figyelmeztetett, hogy az európai bankrendszerben a finanszírozási feszültségek erősödtek, és fennáll a hitelezés megállásának veszélye. Egyes tanácstagok szerint a forint árfolyamának régiós összehasonlításban is tapasztalható gyengülése, valamint a legutóbbi állampapír kibocsátások eredménye is a forinteszközök kockázati megítélésének romlására utal.
A kamatdöntési opciók értékelésekor a Monetáris Tanács tagjainak túlnyomó többsége egyetértett abban, hogy a jelenlegi helyzetben kiváró monetáris stratégiát érdemes folytatni.
A reálgazdasági folyamatok indokolttá tennék a monetáris kondíciók lazítását, a globális kockázati megítélés jelentős romlása, valamint a pénzügyi stabilitási kockázatok ugyanakkor megakadályozzák ennek érvényre juttatását. A tagok többsége atekintetben is egységes álláspontra helyezkedett, hogy az inflációs kilátásokat azt követően lehet értékelni, hogy az euróövezeti periféria adósságválságának rendezésére irányuló intézkedések és a hazai gazdaságpolitikai lépések részletei nyilvánosságra kerülnek.
Megoszlott a tanácstagok véleménye a jövőben kívánatos monetáris politikai kondíciók és azok kommunikációja tekintetében. Egyes tanácstagok szerint a kiváró monetáris politika folytatása mellett szól az, hogy az Európai Központi Bank a jövőben várhatóan kamatcsökkentést fog végrehajtani, így a forinteszközök által biztosított kamatfelár növekedhet is. Elhangzott olyan vélemény is, hogy az euroövezet adósságválságára visszavezethető külső sokkokra nem tud a hazai monetáris politika érdemben reagálni.
Többen úgy látták ugyanakkor, hogy a külső körülmények kedvező alakulásának elmaradása, és Magyarország kockázati megítélésének tartós romlása esetén az inflációs kockázatok is emelkedhetnek, és nem kerülhető el a későbbiekben a monetáris kondíciók szigorítása.
Egy tanácstag arra figyelmeztetett, hogy a magasabb infláció, és az adósság infláción keresztül történő csökkentése nem jelenthet reális gazdaságpolitikai alternatívát. A jegybank küldetése és mandátuma ezt nem teszi lehetővé, és egy kis nyitott gazdaságban, amelyben az állam nem kis részben devizában adósodott el, ez nem is lehet sikeres stratégia.
Az Elnök a vitát követően szavazásra bocsátotta a felmerült javaslatokat. Az alapkamat szinten tartását 6 tag támogatta, míg 1 tanácstag (Király Júlia) az alapkamat 25 bázispontos emelésére szavazott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.