Hozzátették: informális egyeztetésről van szó, amelyen a magyar gazdaságpolitika kerül majd terítékre. „A látogatás nem része a formális tárgyalási folyamatnak, és ahogy azt már nemrég jeleztük, egyelőre nem született döntés arról, hogy megkezdődhetnek-e a tárgyalások a Valutaalap által támogatott programról, és ha igen, mikor történhet ez meg” – közölte az intézmény lapunkkal.
További kérdéseinkkel kapcsolatban az IMF utalt múlt heti állásfoglalására, amely továbbra is érvényes. Eszerint a Valutaalap készenléti hitel-megállapodást javasol a kormánynak, mivel szerintük ez lenne a legjobb eszköz a „makrogazdasági és strukturális kihívások” kezelésére. A kabinet viszont már korábban jelezte, hogy egy jóval lazább feltételrendszerű, csupán védőhálóként szolgáló elővigyázatossági hitelkeretről szeretne tárgyalni az IMF-fel és az Európai Bizottsággal. Az IMF utal a decemberi 16-i állásfoglalásukra is, amely kifejezi az „új törvényekkel kapcsolatos aggályokat” – az azóta már elfogadott jegybanktörvénnyel és a pénzügyi stabilitási törvénnyel kapcsolatban „szoros konzultációra” lenne szükség. Ha a magyar kormány folytatni szeretné az egyeztetéseket, akkor – teszi hozzá az IMF – jeleznie kellene, hogy hajlandó foglalkozni ezekkel a kérdésekkel.
Az Európai Bizottság egyelőre szintén nem döntött a hivatalos egyeztetések megindításáról, értesült a Bruxinfo bizottsági forrásokból. Szűcs Tamás, a bizottság magyarországi képviseletének vezetője lapunknak december 19-én elmondta: Brüsszel egyelőre a magyar kormány válaszára vár. Szerinte ettől függ, hogy a bizottsági delegáció mikor és milyen keretek között tér vissza.
Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője tegnap a Bruxinfóval azt közölte, hogy „jelenleg nincs tervbe véve a Bizottság küldöttségének visszatérése Budapestre.” A portál információi szerint sem a Bizottság, sem az IMF nem hajlandó addig tárgyalni Magyarországgal a hitelről, ameddig a parlament által december 30-án elfogadott jegybanktörvény körüli jogi bizonytalanságok nem tisztázódnak.
A Bruxinfo úgy tudja, hogy a Bizottságnál mostanra vaskos magyar paksaméta állt össze, amit négy dosszié alkot. Ezek: a Viviane Reding állampolgársági jogi biztos által figyelemmel kísért ügyek a bírák nyugdíjazásától kezdve az adatvédelmi ombudsman hivatalának megszűnéséig; a jegybanktörvény és a hazánkkal szemben folyó deficiteljárás következő állomása; végül pedig a tárgyalások esetleges megkezdése a Magyarország által az IMF-től és az EU-tól kért hitelmegállapodásról.
A négy dosszié közül hárommal kapcsolatban (alkotmányhoz kötődő igazságügyi reformok, jegybanktörvény, deficiteljárás) akár már konkrét lépésekre is elszánthatja magát az Európai Bizottság idei első, január 11-i ülésén. Addigra ugyanis várhatóan befejeződnek azok a jogi vizsgálatok, amelyek a fenti kérdéskörökben a közelmúltban elfogadott magyar törvények uniós joggal való összeegyeztethetőségét hivatottak megállapítani, írja a portál. Így ekkor dönthetnek arról is, hogy kötelezettségszegési eljárást indítsanak-e Magyarországgal szemben jegybanktörvény miatt.
Az egyre negatívabb hírekkel párhuzamosan ma új historikus mélypontra hanyatlott a forint: a magyar fizetőeszköz a reggeli 316-os szintről délután fél 1-re a 320-as szintig zuhant az euróval szemben. Az eddig történelmi rekord 317,9 forint volt. A svájci frank szintén gyengül: kora délután több mint 262 forintot kellett adni egy frankért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.