Arra a kérdésre, mennyire elégedett Magyarország az EU-tagsággal és hogyan fog Budapest Brüsszel újabb elvárásaira reagálni, Martonyi János hangsúlyozta Magyarország elkötelezettségét az Európai Unió alapvető céljai és értékei mellett.
A magyar diplomácia vezetője kijelentette: "készek vagyunk teljes mértékben teljesíteni az EU-val szembeni kötelezettségeinket, szeretnénk hozzájárulni a sokkal erősebb és mélyebb európai integrációhoz".
Azt is nyomatékosította, hogy a magyar kormány kész konstruktív párbeszédet folytatni az Európai Bizottsággal az általa bírált három kérdésben.
Martonyi János hozzátette: "a tárgyalásos megoldást részesítjük előnyben, a végső döntés azonban az Európai Bíróság kezében van; mihamarabb megoldásra törekszünk, és arra, hogy odáig ne jusson el az ügy. Magyarország elégedett azzal, hogy a kérdés jogi keretek között oldódik meg".
A magyar külügyminiszter a hasonló viták rendezésére jó példaként említette a körülbelül egy éve elfogadott médiatörvényt. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság azt alaposan megvizsgálta és egy sor módosítást javasolt, amelyek mindegyikével egyetértett a magyar fél.
A szomszédos országokban élő magyarság helyzetéről a Nyezaviszimaja Gazeta kérdésére Martonyi János kifejtette: Magyarországnak valamennyi szomszédjával jók a kapcsolatai, beleértve Szlovákiát is. Hozzátette, hogy Pozsonnyal egyelőre néhány kérdésben, például a magyar közösség kollektív jogainak elismerésében véleménykülönbség áll fenn. Kiemelte, hogy Magyarország egyik legaktívabb támogatója Szerbia uniós tagjelöltségének.
A szomszédságpolitikával kapcsolatosan hangsúlyozta: "mindössze arra kérjük barátainkat Nyugaton és Keleten, hogy ismerjék el a tényt: Közép-Európában nincsenek komoly feszültségforrások. Ha viták és ellentétek keletkeznek, képesek vagyunk azokat rendezni külső beavatkozás nélkül".
Martonyi János arról is beszélt, hogy a magyar-orosz gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok egészében véve jól fejlődnek. Örömtelinek nevezte, hogy a magyar termékek exportja is növekszik Oroszországba, és nem csak az orosz energiahordozók importja Magyarországra. "Optimisták vagyunk az orosz-magyar kapcsolatok jövőjét illetően és örömmel látjuk az orosz befektetőket" - mondta a külügyminiszter.
A schengeni vízumrendszer Oroszország által évek óta szorgalmazott liberalizációját illetően emlékeztetett rá, hogy ez a kérdés az Európai Unió kompetenciájába tartozik. Hozzátette azonban: "Magyarország mindig is a vízumrendszer könnyítése és fokozatos liberalizációja mellett volt. Ez megfelel nemzeti érdekeinknek" - jelentette ki Martonyi János külügyminiszter az orosz Nyezaviszimaja Gazetának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.