Az EU központi javaslattevő-végrehajtó intézményének számító biztosi testület strasbourgi ülésén elfogadta azt a jelentést, amely - a tavaly, zömmel a magyar EU-elnökség alatt kidolgozott, úgynevezett hatos jogszabálycsomag értelmében - áttekinti, mely tagországok esetében kell alaposabb vizsgálatot folytatni, majd szükség esetén figyelmeztető jelzést adni a makrogazdasági egyensúlyhiány megelőzése, illetve kiküszöbölése érdekében.
A Riasztási Mechanizmus Jelentésnek (Alert Mechanism Report) nevezett dokumentum Magyarország mellett Belgium, Bulgária, Ciprus, Dánia, Finnország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország, Svédország és Szlovénia vonatkozásában ítélte indokoltnak a mélyebb vizsgálódást.
Magyarországon magas a privát és a külső adóssás is. Sőt, a külföldi devizában denominált adósság növeli a sebezhetőséget, írja a tanulmány.
A belföldi kereslet összeomlott a válságban, de a deficit magas maradt. A válság előtti időszakban láthattuk a hitelek gyors növekedését, amely különösen a háztartásoknál figyelhető meg, és nagyrészt külföldi devizában vették fel a hitelt.
A magyar kormány tavaly novemberben formálisan az EU-hoz és az IMF-hez fordult pénzügyi támogatásért – fogalmaznak a dokumentum szerzői, akik lábjegyzetben megjegyzik, hogy a formális tárgyalások még nem kezdődtek meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.