A bécsi lap a Bertelsmann Alapítvány brüsszeli irodájának igazgatóját idézte: Thomas Fischer szerint két és fél évvel az adósságválság után egymás után omlik össze valamely európai kormány. A takarékossági intézkedéseket pedig az instabil politikai viszonyok lehetetlenítik el, például Hollandiában, Franciaországban, Görögországban vagy Szlovéniában. A fiskális paktum megvalósítása pedig, amellyel az euróországok a költségvetéseik konszolidálását akarják megvalósítani, azért inog, mert a szociáldemokratákon vagy a jobboldali populistákon kívül már a munkavállalói képviseletek is mozgósítanak a kötelező adósságfék és a költségvetés szigorúbb uniós ellenőrzése ellen.
Ám nemcsak a takarékossági politika váltott ki politikai válságot - véli Fischer, a Bertelsmann szakértője. Szintén kritikus a bevándorlás témája, valamint a hamis remények szertefoszlása miatt észlelt csalódások. Fischer ezért óva int attól, hogy állítólagos növekedési programokkal ismételten ilyen reményeket ébresszenek. Senki sem tett le eddig hiteles elképzeléseket, a programokhoz a finanszírozás sincs meg.
Az Európai Unió költségvetésben csak minimális összeg jelentkezik feleslegként, a legtöbb tagország pedig képtelen teljesíteni ezt a deficitkövetelményt. Ha a szigorral kapcsolatos ígéretek köddé válnak, a szélsőjobboldali és szélsőbaloldali pártok népszerűsége tovább emelkedhet – szögezte le Fischer.
Fischer arra is felhívja a figyelmet, az amerikai kormány egyre gyakrabban óvja az Európai Uniót attól, hogy agyontakarékoskodja magát. A szakértő szerint a gazdasági növekedés ösztönzését célzó amerikai kérések az EU működéséről alkotott hamis képen alapulnak. Míg ugyanis az Egyesült Államok valóban "túl nagy ahhoz, hogy megbukjon", addig ez az EU tagállamaira – Németországot kivéve – nem igaz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.