BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezt tudta a világ legnagyobb gazdasága

Az Egyesült Államok gazdasága a második negyedévben 1,7 százalékkal bővült a washingtoni kereskedelmi minisztérium második becslése szerint.

Az első, szerényebb információbázison alapuló második negyedéves becslés szerint a világ legnagyobb gazdasága az első negyedévi 2 százalék után „mindössze” 1,5 százalékos (évesített negyedéves) ütemet diktált. Az elemzők pontosan ekkora revízióra számítottak, a MarketWatch, a Bloomberg és a Reuters konszenzusa is 1,7 százalékos növekedés volt.

A jelentés szerint a felülvizsgálatot az indokolta, hogy a fogyasztás a korábbi becsléshez képest erősebb, az import volumene viszont kisebb volt. A lakossági fogyasztás bővülésének üteme 1,7 százalék volt (az első becslésben 1,5 százalék szerepelt), az importnövekedés üteme viszont csak 12,9 százalék volt – szemben az első, 8,5 százalékos tippel. A nem-kormányzati beruházások volumene 3,0 százalékkal nőtt, sokkal kisebb mértékben, mint az első adatok alapján tűnt (8,5 százalék). A kormányzati kiadások visszaesésének ütemét ugyanakkor mérsékelték a szövetségi statisztikusok: 1,4 százalékról 0,9 százalékra.

Az adat közzététele utáni percekben a dollár kissé gyengült: a zöldhasú erejét hat devizához – euró, jen, svájci frank, kanadai dollár, ausztrál dollár, svéd korona – súlyozottan viszonyító Dollar Index 81,441-ről 81,374-re ereszkedett.

Az elemzők hangsúlyozzák: a növekedés üteme elmarad attól a 2-2,5 százalékos sávtól, amire szükség lenne ahhoz, hogy a munkanélküliség ne növekedjen. (A munkanélküliek aránya júniusban 8,2 százalék, júliusban 8,3 százalék volt.) Sokan erre alapozzák azokat a várakozásokat, melyek szerint a Fed újabb nemkonvencionális eszközcsomaggal (QE3) próbál majd lendületet adni a gazdaságnak. Erről Ben Bernanke beszélhet majd pénteken a Jackson Hole-i jegybankár-konferencián.

A jelentés kitér a vállalati szektor eredményeire is. Az összesített nyereség az első negyedévi 53 milliárd dolláros visszaesés után április-júniusban 1,1 százalékkal (10,4 milliárd dollárral) emelkedett.

Az amerikai GDP-adat általában érzékeny a felülvizsgálatra; a „végleges” harmadik becslést a minisztérium szeptemberben teszi majd közzé.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.