BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan mentsük meg Európát? - Íme, a legmenőbb ötletek

A The New York Times összefoglalót készített azokról a tervekről, amelyek segítségével három vezető közgazdász mentené meg az adósságválsággal küzdő Európát.

Európa második világháború utáni újjáépítéséhez kapcsolatható legismertebb név George C. Marshall-é. Ehhez hasonló történelmi lehetőség előtt áll az, aki előáll az ötlettel, amivel megmentik majd az eurózónát.

A New York Times három közgazdász elméletét emelte ki. A tervek középpontjában Spanyolország és Olaszország kisegítése van, amihez Németország meggyőzésére elengedhetetlen szükség van.

Daniel Gros, egy befolyásos brüsszeli kutatócsoport vezetője az európai pénzügyi stabilizációs mechanizmus (European Financial Stability Mechanism, EFSM) alapját alakítaná át bankká, amely felvásárolhatná a rosszul teljesítő spanyol és olasz államkötvényeket. Az ötlet először tavaly, a Deutsche Bank fő közgazdászával együtt írt tanulmányában volt olvasható, ma vizsgálat tárgya európai vezető körökben. Múlt héten Ewald Nowotny, az EKB tanácsának tagja említette ezt a megoldást, amire a piac pozitívan reagált. Gros szerint a mostani mentőakció kevés ahhoz, hogy elijessze a spekulánsokat, akik felverik a gyengébb országok hiteleinek árát. A szakértő szerint: a kötvényfelvásárlás egyszerűbb és gyorsabb, mint a direkt mentőcsomag. Az ötletet meghallgatták a német pénzügyminisztériumban, bár Gros nem árul el részleteket, annyit tudni, egyelőre nem utasították vissza.

Markus K. Brunnermeier, a Princeton német származású professzorának verziója az eurókötvényre épít, és súlyosan terhelné a német pénzügyi tartalékokat. Brunnermeier és társai szerint, egy új, európai adósságügynökségre lenne szükség, amely öt és félezer milliárd eurónyi adósságot vásárolna fel. Az ügynökség kétféle - egy extra-alacsony (a teljes eurózóna által biztosított) és egy magas kockázattal működő - eurókötvényt bocsátana ki. A kevésbé kockázatos kötvény újdonsága az volna, hogy nem kizárólag a gazdagabb országok lennének felelősek érte. Ez a legolcsóbb verzió és Frankfurtban erősen érdeklődnek iránta – mondja Brunnermeier.

Graham Bishop az Európai Unió pénzügyi és szabályozási ügyek szakértőjének ötlete, egy két és félezer milliárd eurós alap, ami a hitelt felvevő országok igényeinek megfelelő, rövid távú államkötvényeket bocsátana ki. A tagállamok garanciái az EFSM modellje szerint működnének. Németország az alap 28 százalékáért lenne felelős és nem lenne szükség, hogy újabb pénzt pumpáljon bele, ha Spanyolország vagy Olaszország fizetésképtelenné válna. Bishop szerint az ő ötlete van legközelebb a megvalósuláshoz.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.