BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Béremelés - A MOSZ nyilatkozatot vár a munkáltatóktól és a kormánytól

Közös állásfoglalásra kérte fel a munkáltatókat és a kormányt a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) annak érdekében, hogy visszaszoruljon "az egyre inkább terjedő munka melletti szegénység". Az NGM továbbra is azt szorgalmazza, jussanak megállapodásra az érdekképviseletek a bérekről.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) ülésén szerdán nem sikerült megállapodni a 2013-as minimálbérről és szakmunkás minimálbérről. Az ülés után érdekképviseleti vezetők az MTI-nek elmondták: nagyon kicsi az esély arra, hogy megállapodás lesz a kormány, a munkaadók és a szakszervezetek között, mivel az érdekképviseletek álláspontjai nem közeledtek.

A Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanakkor az MTI érdeklődésére közölte: az utóbbi időben a VKF Monitoring Bizottságában mind a munkavállalók, mind a munkaadók részéről számos javaslat fogalmazódott meg a minimálbér, a szakmunkás bérminimum és az országos bérajánlás kérdésében. "Bár eddig megegyezés nem született, a kormány továbbra is abban érdekelt, hogy az érdekképviseletek jussanak megállapodásra a minimálbér kérdésében" - írta a tárca.

A MOSZ szerdai közleménye szerint a közös állásfoglalásban szerepelne, hogy ahol a vállalkozás pénzügyi helyzete megengedi, a 140 000 forint alatti havi béreknél legalább havi 10 000 forinttal emelkedjen a bér, mert csak ekkora mértékű bruttó béremelés mellett kerülhető el az alacsony keresetű körben a vásárlóerő-létminimum arány további romlása.

Ha a kormány által megállapított kötelező minimálbéremelés összege elmarad a szakszervezetek által igényelt mértéktől, a felek 2013. április 30-ig ismételten tekintsék át a minimálbérek és a megélhetési költségek viszonyát - javasolja a Munkástanácsok. Szeretnék belefoglalni a nyilatkozatba azt is, hogy az új Munka törvénykönyve vonatkozó rendelkezései ne szolgáljanak ürügyül a műszakpótlékok csökkentésére, valamint hogy a munkáltatók ne hozhassanak a bérekre, a pótlékokra, illetve a béren kívüli juttatásokra vonatkozó döntést a munkahelyi szakszervezetekkel folytatott előzetes konzultáció nélkül.

Emellett javasolják, hogy a bértárgyalások előkészítését szolgáló bér-, munkaügyi és gazdálkodási információk átadása ne legyen visszautasítható a szóban forgó adatok üzleti titokká minősítésével.

Az NGM szerdai válaszában kifejti: a Munkástanácsok - nem a minimálbért érintő - további javaslatait a bérmegállapodást követően fontolhatják meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.