Egy nem túl lelkes kézfogás volt a szenzáció az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) kétnapos pekingi csúcsértekezletének első napján: Hszi Csin-ping kínai államfő és Abe Sinzo japán miniszterelnök rázott kezet egymással. Ennél tovább nem mentek a közeledésben, de a japán kormányfőtől így is azt tudta idézni a BBC, hogy találkozásuk az első lépés a két ország viszonyának javításában, visszatérve a kölcsönösen előnyös kapcsolatokhoz. Hszi viszont azt a reményét fejezte ki, hogy Japán prudens katonai és stratégiai politikát követ majd – utalva a két ország közti feszültségekre, amelyek csak fokozódtak 2012 óta, amikor Tokió megvásárolt három lakatlan, de stratégiai fontosságú szigetet egy vitatott hovatartozású szigetcsoportból.
A világ második, illetve harmadik legnagyobb gazdasága közti viszony ennél jobban egyelőre nem enyhült, az első és a második, vagyis az USA és Kína viszonya azonban minden jel szerint javulhat. A nyolcnapos ázsiai körúton részt vevő Barack Obama elnök az APEC-csúcs után, holnap találkozik kínai kollégájával, aminek a hangulatát számottevő vízumkönnyítések bejelentésével alapozta meg egy kínai vállalatvezetőkkel tartott pekingi konferencián. A kínai turistáknak és az üzleti céllal beutazóknak adott, többszöri beutazásra jogosító vízumok időtartamát tíz évre, a diákokét öt évre növelik – jelenleg mindegyik egy évre szól. Ezzel Kína bekerül az USA-val szoros kapcsolatban levőként számon tartott országok közé. A most csütörtöktől életbe lépő intézkedések révén évente 85 milliárd dollár áramolhat az USA gazdaságába – írja a bejelentésről kiadott közlemény - , mindenekelőtt a Kínából érkező turisták számának növekedésével.
Obama abban is bízik – mondta el Pekingben – , hogy meg tudnak egyezni Hszivel a beruházásvédelmi megállapodásról, ehhez azonban feltehetőleg tisztázni kell a tervezett Ázsiai és Csendes-óceáni Szabadkereskedelmi Térség (FTAAP) kérdését is. Kína az APEC-csúcson be akarja indítani az erről szóló tárgyalásokat, az USA viszont inkább a saját égisze alatt létrehozandó Transz-csendes-óceáni Együttműködést (TPP) mozdítaná előre, amelynek viszont jelen állás szerint nem lenne része Kína. A TPP miatt Kínát évi 100 milliárd dolláros exportveszteség érheti – idézte a Forbes a washingtoni Peterson Institute becslését –, ami azért is érzékenyen érintheti, mert a belső fogyasztástól és a beruházásoktól nem várhatja az érezhetően lassuló növekedés felélénkülését. A tárgyalási taktika része lehet ugyanakkor, hogy az APEC-csúcs előtt Hszi Csin-ping már hangsúlyozta: a lassabb, de egyenletesebb ütemet tekintik „új normának”, illetve hogy Kína nem csak a csendes-óceáni térségben akar erősíteni. Az államfő az APEC-csúcs előtt jelentette be, hogy létrehoznak egy 40 milliárd dolláros Selyemút-alapot, amelynek keretében olyan országokkal akarják erősíteni kapcsolataikat, mint Banglades, Kambodzsa, Laosz, Mongólia, Myanmar, Pakisztán és Tadzsikisztán.
Újabb kínai–orosz gázmegállapodást kötöttek
Az APEC-csúcsot megelőző tárgyalásokon már születtek eredmények: Kína és Dél-Korea kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodást kötött, amelyben felszámolták a két ország közti kereskedelmi és beruházási akadályok jó részét. Globális, és különösen európai szempontból jóval fontosabb lehet, hogy Kína és Oroszország a májusban aláírt 400 milliárd dolláros gázszállítási megállapodás után egy újabbat is kötött. Az előzőhöz hasonlóan ez is 30 évre szól, az új útvonalon évi 30 milliárd köbméter földgáz érkezhet Nyugat-Szibériából Kínába. Az évtized végére az orosz szállítások fedezhetik Kína szükségletének 17 százalékát a Nomura becslése szerint, Oroszország pedig jelentősen csökkentheti függőségét az európai gázvásárlásoktól, annak minden politikai következményével együtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.